Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Dyrektor OKE: "Kompletne i nienaruszone arkusze matur"

- Zapewniam, że na terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, obejmującym województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, arkusze egzaminacyjne z języka polskiego trafiły do wszystkich szkół w stanie nienaruszonym i wszędzie kompletne - twierdzi dr Agnieszka Muzyk, dyrektor OKE w Łomży. Poprosiliśmy Panią Dyrektor o komentarz do informacji z portalu Onet o ewentualnych przeciekach tematu na wtorkowej maturze z języka polskiego. - Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik sprawę ewentualnych przecieków na maturze przekaże w środę na Policję, ponieważ przygotowywane jest zawiadomienie.

W pierwszym dniu egzaminów pisemnych, we wtorek ok. godziny 13., Onet zadał w tytule pytanie, czy doszło do przecieków na Podlasiu. W artykule autor napisał, że "pierwsze przecieki", dotyczące "tematu pracy pojawiły się w mediach społecznościowych już kilkanaście minut po rozpoczęciu egzaminu, ale z nagłym i dynamicznym wzrostem zainteresowania tematem pracy mieliśmy do czynienia już po godz. 7 w województwie podlaskim". Autor określa jako "niepokojące", że "fraza "Lalka ambicja" od godz. 7:17 rano zaczęła szybko zyskiwać na popularności w Google Trends". I dalej precyzuje: "Zainteresowanie tymi frazami występowało przed egzaminem w województwie podlaskim. Tuż po rozpoczęciu egzaminu mieliśmy także wzrost takich zapytań w województwie mazowieckim". Portal przypomina, że podobna sytuacja wydarzyła się rok temu: "8 czerwca 2020 ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne".

Ok. godz. 7.00 - dokładny temat ubiegłorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu?". Pytanie o ambicje przedsiębiorcy Wokulskiego w "Lalce" czy elementy fantastyczne w "Weselu" są tak oczywiste, że padają na lekcjach, gdy daleko do matur. Ale zastanawia przywołany przez Onet "nagły i dynamiczny wzrost zainteresowania" w dniu egzaminu. I akurat w Podlaskiem.

 

Dyrektorzy 383 szkół nie zgłosili nieprawidłowości
- Podkreślam, że w tym roku maturalnym 2021 wprowadzono nową procedurę odbioru przesyłek z materiałami egzaminacyjnymi - informuje dr Agnieszka Muzyk, od 2. marca 2021 r. dyrektor OKE w Łomży. - Polega to na tym, że dyrektor szkoły odbiera paczkę z materiałami egzaminacyjnymi w obecności innego członka zespołu egzaminacyjnego, który na specjalnym druku potwierdza podpisem właściwe zabezpieczenie arkuszy maturalnych. Po raz drugi zgodność liczby pakietów egzaminacyjnych z imiennym wykazem uczniów, zgłoszonych do matury, oraz nienaruszalność arkuszy egzaminacyjnych sprawdzana jest wtedy, gdy przewodniczący zespołów nadzorujących z poszczególnych sal oraz przedstawiciel zdających przychodzą do dyrektora szkoły po odbiór arkuszy na egzamin.

Wszyscy potwierdzają swoim podpisem na specjalnym druku, że pakiety są kompletne i nienaruszone. Do Policji należy ustalenie źródła krążącej w Sieci informacji. Jestem pewna, że do OKE w Łomży i do każdej  szkoły, w której odbywał się we wtorek pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, wszystkie arkusze egzaminacyjne dotarły w stanie nienaruszonym i kompletne. Dotyczy to wszystkich 158 szkół w województwie podlaskim oraz 225 w warmińsko-mazurskim. Dyrektor żadnej z tych 383 placówek, liceów i techników, nie zgłosił nieprawidłowości w przesyłkach z arkuszami maturalnymi.     

Mirosław R. Derewońko

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę