Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Katedralne „miasto umarłych” - na wystawie

Co kryło się pod posadzką prezbiterium łomżyńskiej Katedry – będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie. Ekspozycję prezentującą archeologiczne odkrycia w Katedrze przygotowuje Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Najwięcej będzie zdjęć ukazujących przebieg prac w świątyni, które wykonał łomżyński fotografik, Bolesław Deptuła. Pojawią się też eksponaty, wykopane przez ekipę badawczą – mówi Małgorzata Kuklińska archeolog z Muzuem Północno-Mazowieckiego w Łomży. "Będzie to ceramika, bo zostały znalezione fragmenty naczyń, mamy 2 monety, gwoździe trumienne, nie wiem czy kości, ale najprawdopodobniej nie" - mówi Kuklińska.

Otwarcie wystawy ma być połączone z gawędą archeologiczną - o dotychczasowych odkryciach mówić ma nadzorujący prace archeolog, prof. Maciej Czarnecki z Warszawy. Wystawa ma zostać otwarta w ciągu 2 tygodni jeszcze w starej siedzibie Muzeum przy ul. Krzywe Koło.

Archeolodzy w prezbiterium łomżyńskiej katedry odkryli już 10 krypt. Poza tym znaleziono cztery pochówki poza nimi. Co najmniej dwa z nich to pochówki w trumnach.
A zaczęło się od zwykłego remontu świątyni – latem ekipa remontowa pod posadzką odkryła pierwsze krypty. Do Łomży natychmiast przybyła ekipa badawcza pod kierunkiem archeologa z Warszawy, prof. Macieja Czarneckiego. Prace wykopaliskowe w katedrze potrwają jeszcze około miesiąca. Później rozpoczną się badania, które pozwolą rozwiązać wiele zagadek związanych z podziemnym „miastem umarłych”.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę