Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dzień Kobiet w oczach kobiet z Łomży

Główne zdjęcie
Wiosenne maki

Jedna uwielbia kwiaty, zwłaszcza żółte tulipany i karminowe róże. Druga marzy o kolacji i fajnym SPA z prawdziwego zdarzenia. Trzecia kocha teatr i książki. A czwarta i piąta, i tak dalej... również pragnie, ażeby o niej pamiętać i okazać serdeczność z okazji ich święta. Kobiety z klasą, dorobkiem w swojej dziedzinie, mądrością lat, rozległymi horyzontami i życiowymi aspiracjami skomentowały na naszą prośbę sondę w 4lomza.pl, w której zadaliśmy pytanie: co ofiarujesz na Dzień Kobiet...?

Sonda trwała trzy pełne dni, od piątku do poniedziałku. Na 239 oddanych głosów, aż 89 oznaczało, że Czytelniczka lub Czytelnik portalu nie obchodzi tego święta, czyli co trzeci głosująca/-y. W XXI wieku mało kto pamięta o trzech faktach. Po pierwsze, starożytni Rzymianie sprzed ponad 2 tysięcy lat zaczynali Nowy Rok 1. marca i był to dla nich sprzyjający moment do obdarowywania żon oraz matek prezentami. Święto nazwano matronaliami, stąd do dziś używamy nobliwego słowa matrona jako określenia mężatki. Nie wiadomo, czy w związku z tą tradycją antyczną, ale 28. lutego 1909 r. Narodowy Dzień Kobiet zorganizowała Socjalistyczna Partia Ameryki. Miało to związek z ostrymi protestami na ulicach i strajkami w fabrykach Nowego Jorku. Amerykanki walczyły w latach 1908-1911 o prawa obywatelskie dla siebie: równouprawnienie, prawo wyborcze i lepsze zarobki. Warto było postawić się kapitalistom: udało się zmusić męski krąg polityków do ustępstw, z czego do dziś korzystają też Polki nad Narwią. Do wydarzeń w New Y.C. w 1910 r. nawiązała Międzynarodówka Socjalistyczna, ogłaszając Międzynarodowy Dzień Kobiet na długo przed Rewolucją w Rosji roku 1917. Być może, Czytelniczki i Czytelnicy pamiętają red - goździk, rajstopy lub paczkę kawy epoki PRL-u? Wówczas zdawało się, że Dzień Kobiet to przaśna komuna, a jak wydaje się w demokracji?

Kwiaty z uśmiechem i całusem
W naszej sondzie (liczby z poniedziałku po godz. 9.) na ofiarowanie kwiatów było gotowych 62-oje respondentów. Uśmiechem i całusem obdarować dziewczynki, dziewczęta i panie chciało 41 osób. 23 zadeklarowało chęć osłodzenia życia wybrankom serca, pamięci, dnia powszedniego i święta, do czego przydatnym podarkiem może być pudełko czekoladek, chociaż znak szczerej sympatii równie słodko wyrazi mleczna czekolada, a nawet twardy landrynek. 8 osób stwierdziło, że prezentem w sam raz będzie książka, nie rozstrzygając, czy telefoniczna, kucharska, czy skarg i zażaleń. A może poezja romantyczna wchodziłaby w grę...? W każdym razie, sporo więcej ludzi - 10-oro - wybrało talon na zakupy jako formę rozradowania w Dniu Kobiet. A zaproszenie na coś - zaledwie 6 osób...

Streszczając naszą mini statystykę: dwóch na trzech głosujących lubi Dzień Kobiet, zaś na 10 osób obdarowujących: 4 chcą ucieszyć Bohaterki Dnia bukietami i kwiatem, co 3 - uśmiechem i całusem. 

Solidarność kobieca umacnia psychicznie
Ewa Sznejder była dziennikarką prasową i telewizyjną, naczelniczką wydziału kultury. Dziś kieruje edukacją kulturalną i organizacją widowni w MDK DŚT. Zawsze w Dzień Kobiet dostawała kwiaty od męża i taty. Obaj wiedzą, że lubi tulipany i róże. Jednak z sondy 4lomza.pl dla siebie wybrałaby książkę "Gorzko, gorzko" Joanny Bator, pochodzącej z Wałbrzycha, jak łomżyńska pisarka Grażyna Kulesza-Szypulska. Może to być także "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka. Laureat Nike 2020 utkał wokół Szeli taką mitologię Galicji, jakiej do tej pory nie ma heros Kurpiów Stach Konwa (zginął ok. 1733), o którym w sumie też niewiele pewnego wiadomo. Kobietom w Dzień Kobiet podarowałaby słowa i gesty wsparcia od kobiet. Zdaniem Pani Ewa, taka solidarność kobieca umacnia psychicznie, emocjonalnie, daje nadzieję. Pani Kierownik zaprasza na aktualne filmy dokumentalne do Domu Kultury w poniedziałek na godz. 18. Wstęp gratis, w masce.

Dzień bez stresu z akceptacją samej siebie
Monika Kurpiewska jest kobietą pracującą w biznesie, w kadrze zarządzającej firmą. Jej zdaniem, warto świętować Dzień Kobiet, ażeby mężczyźni chociaż raz w roku docenili płeć piękną. - Każdy powód do celebrowania bliskich więzi emocjonalnych jest dobry - mówi Pani Monika. Cieszyłby ją w prezencie seans w eleganckim salonie SPA z masażem, relaks i przyjemności kosmetyczne z aurą świeczuszek, w spokoju kojącej muzyki. - Ofiarowałabym Wszystkim Paniom jeden dzień całkiem bez stresu, bez problemów domowych i zawodowych, obciążających psychikę na co dzień - śmieje się radośnie łomżynianka, dodając perfumy. Można by wonnego zapachu użyć przed wyjściem na kolacją poza domem, gdyby restauracje były czynne...  Anna Jakubowska, stomatolog i filozof, ma Dzień Kobiet codziennie, ponieważ bliscy mężczyźni dostarczają jej tylu okazji do celebracji przez cały rok. Życzy Czytelniczkom, by miały zdrowe zęby, ciała i psychikę, w czym pomoże pójście na spektakl do Teatru Lalki i Aktora w Łomży, lektura książki od bliskich oraz akceptacja samej siebie.

Mirosław R. Derewońko

 

Uroki władzy kobiet z kwiatami na Dzień Kobiet
Konotacje, koincydencje i konstatacje na Dzień Kobiet
Dzień Kobiet przy Bernatowicza
Dzień Kobiet pracowitych, odważnych i przedsiębiorczych
Czarujący Dzień Kobiet z biznesmenkami i Paniami Domu
Muzyczne życzenia dla pań


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę