Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Festiwalowa nagroda dla „Czterech pór roku” Zdzisława Folgi

Główne zdjęcie
Zdzisław Folga z nagrodą specjalną Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego (fot. Mikołaj Zacharow, Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych)

Film „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi – Cztery pory roku” Zdzisława Folgi zdobył nagrodę specjalną jury podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. – Biorąc pod uwagę czas realizacji i budżet nie myślałem, że będzie to produkcja warta pokazywania na festiwalach – mówi Zdzisław Folga. – Po zmontowaniu całości okazało się jednak, że warto spróbować i cieszę się, że został doceniony. – Jeden dzień zdjęciowy holenderskiego filmu, który dostał Grand Prix, to był budżet całego naszego filmu, co uzmysławia jak trudne mieliśmy zadanie – dodaje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Film powstał w roku 25-lecia tej instytucji.

Zdzisław Folga od lat zafascynowany jest bogatym światem okolicznej fauny i flory. Potwierdzają to jego rozliczne produkcje, w tym chyba najbardziej znany film „Cząstka Podlasia”, ale kolejnym wszedł na znacznie wyższy poziom, tworząc materiał jedyny w swoim rodzaju. Zamysł był prosty: pokazać w zwartej, edukacyjnej formie zmieniające się pory roku w Dolinie Narwi, nie było to jednak łatwe z różnych względów, przede wszystkim finansowych. 

– Przymierzałem się do tego filmu już od 2017 roku, ale nie udawało się zdobyć środków na jego realizację – mówi Zdzisław Folga. – Poświęcałem jednak każdą wolną chwilę na przygotowania i kręcenie, co potem okazało się bardzo pomocne. 

Dopiero po nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół ŁPKDN, któremu również szefuje Mariusz Sachmaciński, sprawy przybrały korzystny obrót. – Wystąpiliśmy o dotację do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i udało się – mówi Mariusz Sachmaciński. – Początkowo zakładaliśmy, że film potrwa 20 minut, kiedy jednak okazało się, że Zdzisław ma tyle wspaniałych materiałów, ten czas zwiększył się do 37 minut. 

Ostatecznie film kosztował 33,5 tysiąca złotych, a łączne koszty zamknęły się w 39 tysiącach, z czego jedną trzecią pokryło Stowarzyszenie. Efekt końcowy zachwycił publiczność premierowego pokazu w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w lutym tego roku, bowiem autor filmu pokazał w niezwykle efektowny sposób i w zwięzłej z konieczności formie to, co nad Narwią najpiękniejsze i najciekawsze, co było też możliwe dzięki fachowemu komentarzowi autorstwa Waldemara Krasowskiego. – Zdzisław pokazał może 1/10 tego ogromnego bogactwa, ale tak, że jestem pod ogromnym wrażeniem! – nie kryje Mariusz Sachmaciński.   

– Większość zdjęć i nagrań powstała od początku marca do końca września/początku października ubiegłego roku – wyjaśnia Zdzisław Folga. – Byłem tu trochę zdany na konkretne warunki pogodowe, dlatego przydały się wcześniej nakręcone ujęcia, choćby te zimowe, bo tej akurat wtedy nie mieliśmy czy rozlewisk. 

„Cztery pory roku” miały premierę tuż przed pandemią, nic więc nie wyszło z planów pokazów kinowych, w szkołach oraz w bibliotekach. Film został jednak zgłoszony do prestiżowego, XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi, gdzie zdobył nagrodę specjalną jury, obradującego pod kierunkiem Adama Adamskiego.

– Ten festiwal odbywał się online, więc mnie tam nie było, nawet na podsumowaniu – mówi Zdzisław Folga, dodając, że otrzymał już wiele pozytywnych opinii od kolegów po fachu na temat „Czterech pór roku”, co nie tylko go cieszy, ale motywuje też do dalszej pracy. 

Są już plany kolejnych festiwalowych pokazów filmu, w tym na imprezach odwołanych i przełożonych na przyszły rok, a do tego wydania go, choćby w niewielkim, kolekcjonerskim nakładzie na DVD i Blu-ray – jak dotąd była dostępna tylko edycja na pendrive w bardzo efektownej szacie graficznej, ograniczona jednak do 50 egzemplarzy. – Chcielibyśmy, żeby ukazało się takie wydawnictwo, bo to przecież wspaniała pamiątka z naszego regionu, rzecz warta posiadania i idealna na prezent, chociaż film jest dostępny na YouTube – podkreśla Mariusz Sachmaciński. – Będziemy też nadal promować „Cztery pory roku”, a do tego mamy plany, żeby we współpracy ze Zdzisławem Folgą, bo ma on mnóstwo interesujących materiałów, zrealizować cykl edukacyjnych filmów przyrodniczych, pokazujących na przykład ssaki i ptaki Doliny Narwi, który zamieścimy na naszej stronie. 

Wojciech Chamryk  

 

Cudowne „Cztery pory roku” w Parku Doliny Narwi


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę