Jednolity plik kontrolny JPK_v7 - nowe regulacje
Jednolity plik kontrolny JPK_v7 to jedna z największych czekających nas zmian podatkowych. Co tak naprawdę to dla nas oznacza? Kogo właściwie będzie obowiązywać JPK_v7? Dowiedzmy się, jak przygotować taki plik oraz sprawdźmy, jakie narzędzia nam się w tym celu przydadzą.
Wiadomość o zmianach dotyczących jednolitego pliku kontrolnego dotarła do nas już jakiś czas temu. Termin ich wprowadzenia zbliża się jednak wielkimi krokami. Z tego też powodu warto dowiedzieć się na ten temat więcej. Sprawy związane z księgowością nie akceptują bowiem żadnych niedomówień. Tutaj wszystko musi być wykonane z największą dokładnością. Przede wszystkim, musimy przypomnieć sobie, że jednolite pliki kontrolne wprowadzone zostały w związku z rozwojem technologii w zakresie prowadzenia działań księgowych. Dawniej wszystkie dokumentacje prowadzone były w formie papierowej. Dziś z powodzeniem zastępują je niezwykle intuicyjne programy komputerowe. Jednolity plik kontrolny to nic innego, jak zbiór konkretnych danych z systemu, który zawiera informacje o działaniach gospodarczych firmy za dany okres. Taki plik przekazuje się na żądanie odpowiedniej instytucji. Jakie zmiany wiążą się z wprowadzeniem JPK_v7?
Jednolity plik kontrolny JPK_v7 - od kiedy obowiązuje?
Jednolity plik kontrolny JPK_v7 to zmiana podatkowa, która wzbudza obecnie bardzo dużą ciekawość wśród przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż będzie on zastępował dotychczas obowiązujące regulacje dotyczące deklaracji VAT oraz pliku JPK VAT. Zamiast nich, przekazywać trzeba będzie jedynie omawiany dziś plik JPK. Jego wprowadzenie wiązało się w ostatnim czasie także ze sporą kontrowersją. Wszystko to w związku z datą wdrożenia nowej regulacji. Początkowo bowiem mówiło się, że JPK_v7 w pierwszej kolejności będzie obowiązywać dużych przedsiębiorców, a dopiero po jakimś czasie także firmy mniejsze. Informacje te zostały potwierdzone nawet przez Ministerstwo Finansów. Plany te pokrzyżowała jednak pandemia Covid-19. W związku z tym obecnie obowiązywać będzie ten sam termin zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorców. Jednolity plik kontrolny JPK_v7 wprowadzony zostanie już niedługo, a dokładniej 1 października 2020 roku.
Jednolity plik kontrolny JPK_v7 - dlaczego go wprowadzono?
Wszelkie zmiany podatkowe wzbudzają zazwyczaj sporo kontrowersji. Dla przedsiębiorców, a przede wszystkim dla księgowych, oznaczają one bowiem zazwyczaj niemałe rewolucje oraz zwiększoną ilość pracy. Czy będzie tak i tym razem? Okazuje się, że może być wręcz przeciwnie. Plik JPK wprowadzony został bowiem z myślą o uproszczeniu podatnikom zarządzanie tego rodzaju strukturami. Oczywiście nie jest tajemnicą też, że zmiana ta ma usprawnić także działanie organów podatkowych. Dzięki temu wszystkie procedury mogą przebiegać znacznie szybciej.
Z czego składa się jednolity plik kontrolny JPK_v7?
Jednolity plik kontrolny ma bardzo ściśle określoną strukturę. Każdy dokument powinien zawierać odpowiednio usystematyzowane informacje. Każdy plik JPK zawierać musi wszelkie dane odnośnie do transakcji dokonywanych w firmie. Dotyczy to zarówno zakupu, jak i sprzedaży. Zawarte muszą zostać w nim między innymi wszystkie wartości, czy stawki VAT. Jednolity plik kontrolny JPK_v7 dzieli się na dwie części, czyli ewidencyjną i deklaracyjną.
W celu przygotowania pliku JPK_v7 należy spełnić wszystkie wymagania opisane w regulacji. Nie jest to jednak trudne zadanie, gdyż pomóc mogą nam w tym specjalne programy. Dzięki nim z łatwością nie tylko przygotujemy jednolity plik kontrolny, ale i prześlemy go do odpowiedniego organu.
tekst płatny