Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

OC dla młodego kierowcy – ile kosztowało ubezpieczenie auta w sierpniu 2020?

Młodość może mieć swoje prawa, ale na pewno nie obowiązują one na drodze. Tam brawura początkujących kierowców często kończy się fatalnie, co sprawia, że towarzyszące im ryzyko ubezpieczeniowe znacząco wzrasta, a wraz z nim w górę idzie także cena OC. Ile wyniosły jego stawki w sierpniu?

Mimo że niska cena rzadko bywa wyznacznikiem wysokiej jakości towaru, w przypadku polis komunikacyjnych sprawy wyglądają nieco inaczej. Ponieważ zakres obowiązkowej ochrony kierowców jest zawsze identyczny i gwarantowany prawnie, można powiedzieć, że dobre ubezpieczenie OC, to tanie ubezpieczenie. Droższy zakup tego samego mija się wszak z celem, więc nic dziwnego, że kierowcy szukają oszczędności. Nie wszyscy mogą jednak sobie na nie pozwolić.

Kto płacił najwięcej za OC w sierpniu?

Według sierpniowych danych z porównywarki ubezpieczeń Mubi, średnia cena OC dla jej użytkowników wyniosła w tym miesiącu 827 zł. Czy to dużo? Tak, jeśli popatrzymy na wyliczenie rekordzisty, 55-latka z Kluczborka, który za swoją polisę zapłacił ledwie 212 zł. Nie, gdy przyjrzymy się kosztom, jakie na ubezpieczeniu muszą ponosić młodzi kierowcy.

Okazuje się bowiem, że to właśnie najmłodsi użytkownicy dróg, a więc osoby w przedziale wiekowym między 18-25 lat, w znaczący sposób podnoszą średni koszt OC. W sierpniu tacy kierowcy płacili za nie aż 1479 zł, czyli o 652 zł więcej niż pozostali. A to ciągle nie jest najwięcej! Spójrzmy, ile kosztowało ubezpieczenie kierowców ze względu na ich wiek.

  • 18 lat – 1998 zł,

  • 20 lat – 1813 zł,

  • 22 lata – 1447 zł,

  • 24 lata – 1167 zł,

  • 26 lat – 951 zł.

Nastoletni właściciele samochodów muszą liczyć się z wydatkiem blisko 2 tys. zł na ubezpieczenie! Na pocieszenie można tylko powiedzieć, że wraz z upływem czasu ich składki powinny stopniowo maleć. Już w ciągu 8 lat mogą być o ponad 50% mniejsze od pierwotnej stawki, więc zdecydowanie jest na co czekać.

Widać zatem, że im młodszy kierowca, tym trudniej mu o tanie OC, ale wiek nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na wysokość składki. Większe koszty ubezpieczenia niż rówieśnicy ponosili również młodzi ludzie z samochodami o bardzo pojemnych silnikach (średnio 1655 zł), a także ci zamieszkujący m.in. Wrocław (1955 zł) czy Łódź (1881 zł). Do tego trzeba pamiętać, że młodzi kierowcy zwykle nie mogą liczyć na zniżki, ponieważ nie posiadają wcześniejszej historii ubezpieczeniowej.

Skąd biorą się tak wysokie ceny OC dla młodych kierowców?

Patrząc na to, ile kosztuje OC młodego kierowcy (https://mubi.pl/poradniki/oc-dla-mlodych-kierowcow/), można się złapać za głowę. Tak duże koszty nie wzięły się jednak znikąd. Ubezpieczyciele bynajmniej nie uwzięli się na swoich młodych klientów, lecz mieli bardzo solidne podstawy, by obciążyć ich znacznymi kosztami polis.

Przyczyn wysokich stawek za OC dla młodych kierowców należy upatrywać w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego opartej o policyjne statystyki. Według nich w 2019 roku doszło do aż 4910 wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami, którzy mieścili się w przedziale 18-24 lat. W zdarzeniach tych zginęły 462 osoby, a 6409 zostało rannych. Dla firm ubezpieczeniowych młody kierowca jest więc po prostu potencjalnie znacznie bardziej niebezpieczny, niż jakikolwiek inny – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki na mubi.pl.

Ogromna liczba wypadków oznacza oczywiście konieczność wypłaty liczonych w setkach tysięcy złotych odszkodowań. Ich koszty trzeba w jakiś sposób pokryć, więc nie może dziwić, że ubezpieczyciele obarczają tym osoby statystycznie najczęściej powodujące niefortunne zdarzenia na drodze. Jasne, jest to krzywdzące dla tych kierowców, których styl jazdy mimo młodego wieku cechuje rozsądek i odpowiedzialność. Niestety dla nich, są w mniejszości.

Czy młody kierowca może obniżyć cenę swojej polisy?

Co nie znaczy jeszcze, że absolutnie każdy młody kierowca jest skazany na horrendalnie drogie ubezpieczenie. Wbrew pozorom, nawet takie osoby mogą zaoszczędzić na OC nawet kilkaset złotych – wystarczy wiedzieć, co dokładnie wpływa na cenę polisy i jak w prosty sposób wykorzystać tę wiedzę.

Najpopularniejszym sposobem na obniżenie ceny OC młodego kierowcy jest skorzystanie ze zniżek kogoś starszego i mającego dłuższą historię ubezpieczenia. Jak to zrobić? Wystarczy dopisać taką osobę (np. ojca młodego kierowcy) do dowodu rejestracyjnego, czyniąc ją współwłaścicielem samochodu. Wówczas działający na niekorzyść wiek i brak doświadczenia jednego z właścicieli zrównoważy się z cechami drugiego, skutkując obniżoną stawką.

To jednak nie wszystko, bo równie ważny jest wybór auta – tak, już wtedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu. OC dla samochodu prestiżowej marki (np. BMW, Mercedes, Lexus) o dużej pojemności silnika na pewno będzie droższe, niż polisa dla np. małolitrażowej miejskiej Toyoty. Może więc warto dać sobie trochę czasu na ekskluzywny wóz, na początek wybierając coś, co bardziej się opłaca?

Bez wątpienia dobrze będzie też skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i kupić polisę online. Kalkulator OC na mubi.pl jest prosty i szybki w obsłudze, pozwalając porównać oferty wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu, a także sprawdzić, jaka opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Zakup przez internet wiąże się natomiast z możliwością uzyskania dodatkowej zniżki.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę