Od poniedziałku rusza nowy Dworzec Łomża
- Od poniedziałku 14 września 2020 r. autobusy dalekobieżne będą korzystały z nowego dworca w Łomży przy ulicy Dworcowej – informuje Łukasz Czech z biura prasowgo Ratusza - do użytku oddane zostaje Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne, którego budowa rozpoczęła się przed dwoma laty.
Historia "nowego dworca" jest dość burzliwa. Na przełomie 2017 i 2018 roku władze miasta sprzedały „stary dworzec” za blisko 5 mln zł netto. Pierwotnie zakładano, że sprzedając niemal hektarową działkę w samym centrum miasta – u zbiegu ulic alei Legionów z gen. Władysława Sikorskiego, uzyskamy pieniądze na budowę nowego, mniejszego, ale o wiele bardziej funkcjonalnego dworca niż ten stary. Miał on zająć jedynie stary wjazd na „stary dworzec” i skwer, który oddzielał go od wiaty targowej. Nowy dworzec autobusowy w Łomży miał być oddany na „gwiazdkę” 2018 roku, ale szybko okazało się, że zarówno niskie koszty jak i szybki termin realizacji, nie są realne. Szukając oszczędność władze miasta rozbiły realizację „centrum przesiadkowo-komunikacyjnego” na szereg małych zadań. Na część mniejszych zadań wpływały oferty w poszczególnych przetargach, które w pewnym momencie można było zamienić na umowy. Jednak na najważniejsze, czyli budynek dworca i zadaszone perony, Miasto ciągle przeznaczało za mało pieniędzy, aby firmy chciały to wykonać. W końcu udało się, ale suma wydatków na nowy dworzec przekroczyła 15 mln zł.
Pierwsze roboty związane z budową Miejskiego Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjnego w rejonie ulic Dworcowej, Sikorskiego i al. Legionów w Łomży rozpoczęły się w połowie sierpnia 2018 roku. Niespełna rok później, 1 czerwca 2019 r., dworzec został tymczasowo przeniesiony na parking wybudowany przez MPGKiM wzdłuż torów kolejowych na końcu ulicy Dworcowej, gdzie jeszcze aktualnie funkcjonuje.
Nowo powstałe Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2. Tworzy je węzeł przesiadkowo-komunikacyjny ze stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych, stanowiskami dla komunikacji o zasięgu lokalnym oraz szklane zadaszenie dworca o konstrukcji stalowej. W ławkach przy peronach umieszczono ładowarki USB i gniazda 220 V. Na terenie dworca powstał parterowy budynek o konstrukcji stalowej z poczekalnią, kasami biletowymi i dyspozytornią. W ramach inwestycji powstała również droga o szerokości 6 metrów, biegnąca wzdłuż Hali Targowej, łącząca ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Wykonano także podniesienie poziomu ciągów komunikacyjnych przy pawilonach handlowych oraz wymieniono ich nawierzchnię.
W związku z przeniesieniem komunikacji z tymczasowego dworca na Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki apeluje do kierowców, podróżnych oraz kupców z pobliskiego targowiska o zachowanie ostrożności i zwrócenie uwagi na obowiązującą organizację ruchu, tak by wszyscy mogli bezpiecznie korzystać z tego obiektu. Podkreśla również, że pierwszy tydzień będzie miał formę testową, która pozwoli na rozwiązanie nieprzewidzianych dylematów, które w takich sytuacjach mogą ewentualnie się pojawić.
Uroczystość oficjalnego otwarcia obiektu planowana jest w drugiej połowie września.
W związku z tym, że autobusy dalekobieżne będą korzystały z nowego dworca zlikwidowane zostaną przystanki na tymczasowym dworcu powstałym na parkingu obok wiaty Miejskiej Hali Targowej.