Na Stary Rynek powróciły autobusy MPK
Po pół roku intensywnych, rozległych i dogłębnych prac remontowych dobiegło końca gruntowne unowocześnianie dwóch uliczek w starym centrum Łomży: ulicy Giełczyńskiej i ulicy Rządowej. Giełczyńska wybiega od rond Hanki Bielickiej przy teatrze, a Rządowa od ronda na placu Tadeusza Kościuszki, ale spotykają się na Starym Rynku. Na dawne trasy powróciły autobusy miejskie MPK.
- Obowiązuje znowu ten sam rozkład jazdy autobusów, co przed remontami ulic – informuje Janusz Nowakowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. - Nasi pasażerowie nadal mają do dyspozycji te same trzy przystanki i te same godziny odjazdów. Stary Rynek jest dla MPK bardzo ważnym punktem komunikacyjnym. Codziennie odbywa się tamtędy grubo ponad 200 kursów.
Spółka MPK najpierw czekała na sygnał z ratusza, że trasy drogowe po remontach są dostępne dla ruchu kołowego i pieszego. Trzy przystanki, o których mowa, to: 1. na Giełczyńskiej naprzeciwko Katedry przy barze orientalnym Pana Ana; 2. na Starym Rynku naprzeciw ratusza przy dawnej hali targowej (obecnie Hala Kultury); 3. na Rządowej na wysokości bloków blisko Hotelu Gromada.
Do dyspozycji pasażerów, oprócz rozkładów na tablicach przystankowych i stronie MPK, jest również bezpłatna aplikacja kiedyprzyjedzie.pl. Po jej zainstalowaniu w telefonie pojawiają się przystanki z informacjami o liniach i godzinach odjazdu kolejnych autobusów. Na przykład, Stary Rynek ma nr 35, natomiast jeżdżące tędy linie mają numery: 2, 4, 5, 8, 10, 12, 13. Po prawej stronie ekranu wyświetla się czas do odjazdu – na czerwono, gdy jest spóźnienie – oraz godziny kolejnych kursów.
Archeolodzy mają prawo głosu
Przypomnijmy, remont prowadzących do Starego Rynku ulic: Giełczyńskiej i Rządowej, zaczął się w lutym. Pierwsze ulice starówki zyskały świeżość nawierzchni jezdni i chodników oraz sieci pod ziemią, dzięki rządowemu programowi Fundusz Dróg Samorządowych. Miasto Łomża otrzymało 50% dofinansowania na te przebudowy, jak również innych ulic starówki: Dwornej, Woziwodzkiej, Zielonej i Placu Zielonego, Wiejskiej i 3 Maja.
Giełczyńska i Rządowa miały być wyremontowane do 30. czerwca, by umożliwić komunikację ze Starym Rynkiem, zanim drogowcy wejdą na Dworną i Woziwodzką. Terminu nie można było dotrzymać, m.in., z powodu odkryć archeologów w czasie remontów ulic. Na Giełczyńskiej przy kamieniczce Państwa Mieczkowskich odkryto fundamenty dawnego domu mieszkalnego, a na Rządowej odkopano fundament Hotelu Polskiego przy rondzie.
Mirosław R. Derewońko