Pokolorować ten świat ...
- Ażeby go pokolorować, trzeba mieć farby i te farby dostaliśmy dzisiaj – dziękowała ze wzruszeniem Joanna Bielasza z Siemienia - Pomoc jest ogromna. Dziękuję, że są takie programy, które nas wspierają.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach programu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w czasie epidemii Covid-19”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i środków krajowych, zakupiło 31 zestawów komputerowych i 114 zestawów ochrony osobistej dla rodzin zastępczych z terenu powiatu łomżyńskiego. Całkowity koszt projektu wyniósł 102 450 zł. Dziś, w sali Starostwa Powiatowego przedstawiciele rodzin zastępczych, ze względów epidemicznych tylko ich części, w obecności wicewojewody Tomasza Madrasa, starosty łomżyńskiego Marka Szabłowskiego, wicestarosty Marii Dziekońskiej oraz dyrektora PCPR Albina Nowakowskiego odebrało komputery do nauki zdalnej.
- Dziękujemy, że możemy na was liczyć, że jest pomoc ze strony państwa - mówiła wzruszona Joanna Bielasza z Siemienia - Dziękujemy staroście, dyrektorowi a przede wszystkim pracownikom, naszym kochanym koordynatorom, jesteście niezastąpieni. - Trafiają do nas dzieci z ogromnymi dysfunkcjami – przypominała Pani Joanna, która od 21 lat prowadzi rodzinę zastępczą. - Ktoś im ukradł dzieciństwo. Trafiają na podstawie wyroków sądowych, nikomu tych dzieci nie wyrywamy – tłumaczyła. - Naszym zadaniem jest nie tylko zabezpieczyć te dzieciaki, ale pokazać im inny świat, pokolorować ten świat.
W związku z epidemią koronawirusa i przejściem szkół na zdalne nauczanie, wiele dzieci miało utrudniony dostęp do edukacji. Niekórzy wypożyczali komutery ze szkoły, inni dzielili się czasem z rodzeństwem. - Wypożyczaliśmy komputery ze szkoły – tłumaczyła 12-letnia Natalia z rodziny zastępczej ze Śniadowa – teraz będzie lepiej - cieszyła się.
Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski przypomniał, że od marca w Polsce, ale i na świecie przeżywamy ogromny kryzys gospodarczy, ekonomiczny, ale w szczególności kryzys społeczny związany z kronawirusem. - Sytuacja jest zmienna i dynamiczna – mówił samorządowiec - możemy spodziewać się różnych rozwiązań i zdalne nauczanie może czekać nasze dzieci. Sprzęt jest dla dzieci, uczniów, które przebywają w rodzinach zastępczych celem podjęcia zdalnej nauki - wyjaśniał.
- To jest nasza wspólna sprawa – wtórował staroście wicewojewoda Tomasz Madras - żeby nikt nie był pozbawiony możliwości nauki, możliwości rozwijania swoich talentów, swoich kompetencji, swoich pasji przez to, że nie ma dostępu do szkoły, że szkoła musi czasowo pracować zdalnie, a nie ma dostępu do sprzętu komputerowego.
Dlatego przedstawiciele rodzin z radością odbierali zestawy: laptop z drukarką i środki ochrony. Ci, których nie było będą odbierali oddzielnie. W sumie 31 zestawów trafi do rodzin zastępczych z terenu powiatu łomżyńskiego. W mieście Łomży takich zestawów było 45 za kwotę 116 tys. zł.
- W jakiś sposób sobie radziliśmy – wyjaśnia Zenon Danowski ze Śniadowa - ale teraz każdy będzie miał swój komputer – zakończył wujek wychowujący 6 dzieci, a przez 16 lat – 34 dzieciaków.