Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Piękne działki są chlubą Łomży

Główne zdjęcie
Kącik romantyczny na działce Marka i Danuty Palińskich z ROD Aster (I miejsce)

Danuta i Marek Palińscy zwyciężyli w konkursie „Piękno mojej działki”, zorganizowanym przez Miasto Łomża i Polski Związek Działkowców. Zwycięzcy mają działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Aster” w Zawadach przy Szosie do Mężenina. W informacji po konkursie napisano, że jurorów zachwyciły „przecudne kompozycje i bogaty dobór roślin ozdobnych w połączeniu z niezwykle pomysłowym rozplanowaniem i wykorzystaniem działki”, na której znajduje się „kącik romantyczny, kącik jadalny, bogactwo wykonanych własnoręcznie elementów małej architektury”.

Organizatorzy zaprosili do udziału użytkowników z wszystkich rodzinnych ogrodów działkowych w Łomży. Chciano pokazać najpiękniejsze działki i docenić zaangażowanie uprawiających ziemię ludzi, ich „inwencję w wykorzystaniu terenu przy planowaniu nasadzeń i naniesień”. Istotne było również „wykazanie społecznej, proekologicznej i prozdrowotnej roli, jaką pełni działka”. Ewa Sokołowska z łomżyńskiego biura Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD wyjaśnia, że panująca pandemia SARS-CoV-2 spowodowała, że Okręgowy Zarząd Podlaski jak i Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców zrezygnowały z organizacji konkursu na „Najpiękniejszy ogród działkowy” i „Wzorową działkę”. Inicjatywa miasta i prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wypełniły „tę lukę, przy okazji pozwalając zaprezentować piękno łomżyńskich działek szerszym rzeszom odbiorców”. 

Komisja dokonująca oględzin brała pod uwagę „rozplanowanie i urządzenie działki, jej estetykę, a także pomysłowość w wykorzystaniu i rozplanowaniu małej architektury”. - Ocenie podlegały też elementy proekologiczne na działce, np. karmniki czy domki dla ptaków, jak również oryginalność i stan zdrowotny roślin – uściśla przewodnicząca komisji Dorota Bączek. Ważne były szczegóły, jak ilość elementów ozdobnych, oryginalna i unikatowa kompozycja roślin, liczba gatunków i odmian. 

Owoce ciężkiej pracy oraz serca działkowca
Zwyciężyli Danuta i Marek Palińscy za działkę w ROD „Aster”. Drugie miejsce zajęli Barbara i Zbigniew Olkowicz z ROD „Aster”, trzecie miejsce - Daniel Grelach z ROD „Grobla” przy Grobli Jednaczewskiej. Laureatami są ponadto: Elżbieta i Krzysztof Piotrowscy (ROD „Wiarus”), Jan Dzbeński (ROD „Grobla”), Hanna Grabowska (ROD „Wiarus”), Barbara i Włodzimierz Załęscy (ROD „Aster”), Tadeusz Dzbeński (ROD „Grobla”), Emilia Gątarska (ROD im. Jakuba Wagi), Krystyna i Sławomir Kordas (ROD „Aster”).
Jurorzy skierowali „słowa uznania” do uczestników konkursu za starania w celu upiększenia działek „zgodnie ze swoim upodobaniem. Różnorodność w wyglądzie działki, doborze roślin czy umiejętnego wykorzystania elementów małej architektury wynika z charakteru jego użytkownika. Zawsze jednak stanowi owoc ciężkiej pracy oraz serca włożonego przez działkowca” - podsumowują oceniający wysiłek i pomysłowość działkowców.
Wręczenie nagród ma odbyć się drugiej połowie września w Domku Pastora przy Krzywym Kole w Łomży. Konkurs potwierdził obserwację, że efekty pracy działkowców stanowią chlubę Łomży i są „jej wizytówką, co wielokrotnie w przeszłości potwierdzały najwyższe miejsca, jakie zajmowali łomżyńscy działkowcy w organizowanych przez Polski Związek Działkowców konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich”.

Opr. Mirosław R. Derewońko 

Foto: Kącik romantyczny na działce Marka i Danuty Palińskich z ROD Aster (I miejsce)
Foto: Działka Barbary i Włodzimierza Załęskich z ROD Aster
Foto: Działka Barbary i Zbigniewa Olkowiczów z ROD Aster (II miejsce)
Foto: Działka Daniela Grelacha z ROD Grobla (III miejsce)
Foto: Działka Emilii Gątarskiej z ROD im. Jakuba Wagi
Foto: Działka Hanny Grabowskiej z ROD Wiarus
Foto: Działka Jana Dzbeńskiego z ROD Grobla
Foto: Działka Krystyny i Sławomira Kordas z ROD Aster
Foto: Działka Tadeusza Dzbeńskiego z ROD Grobl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę