Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Łomża spadła w rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne

O 27. pozycji spadła Łomża w rankingu Firmy Curulis - Doradztwo Samorządowe w wydatkach mieszkańców na usługi komunalne. W raporcie 2020r. miasto nad Narwią z ponad 600-letnią tradycją zajęło 68. miejsce z wydatkami 2869,32 zł. Najtaniej w Polsce, biorąc pod uwagę wydatki na usługi komunalne, żyje się w Zambrowie. Z kwotą 1610,72 to sąsiednie miasto wygrało tegoroczny ranking.

Firma Curulis - Doradztwo Samorządowe, opublikowała trzecią edycję rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne w 2020 r. Zestawienie oparto o oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania. Autorzy przeanalizowali wydatki w 339 miastach i stwierdzili, że najniższe koszty 1610,72 zł statystyczna rodzina ponosi w sąsiednim Zambrowie, a najdrożej w Choszcznie 4926,05 zł.

Wśród wymienionych kategorii usług komunalnych, przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w mieście powiatowym, w 2020 r. najwięcej wyda na wodę i ścieki (43,21%), następnie na odbiór odpadów komunalnych (26,87%) oraz komunikację publiczną (26,62%). Opłata parkingowa i podatek od nieruchomości stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kosztów. 

Łomża w stosunku do wcześniejszego rankingu spadła o 27. pozycji i zajęła 68. miejsce. Według autorów statystyczna rodzina rocznie na usługi komunalne w naszym mieście wydaje 2869,32 zł. Wysoko w zestawieniu znalazła się sąsiednia Ostrołęka (4) z 1891,22 zł. W województwie natomiast, nasze miasto znalazło się na 8. pozycji, za m.in. trzecimi w województwie Suwałkami (18) , ale przed dziewiątym Grajewem (74) i dziesiątym Białymstokiem (93).

Cena  wody w Łomży - 3,07 zł daje nam 4. miejsce w województwie. Cena ścieków - 5,83, to 11 miejsce na 14 miejscowości. 

Cena za śmieci od osoby w statystycznej rodzinie wynosi 16,00 zł, to 6 lokata w województwie. Stawka podatku od nieruchomości dla budownictwa mieszkaniowego jest prawie najwyższa w kraju (0,81) i wynosi 0,80 zł.

Cena biletów MPK stawią nas na 6 miejscu w Podlaskiem, przy czym 3 samorządy mają bezpłatną komunikację. Za to w Łomży nie płacimy za parkowanie. W województwie podobnie ma innych 11 miast, poza Suwałkami (1 zł), Augustowem (2 zł) i Białymstokiem (2,80).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę