Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jak postępować na miejscu kolizji?

Kolizja - niezależnie od tego, jak poważna - to wydarzenie stresujące, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Choć procedura jest podobna, nieważne czy jesteś poszkodowanym czy sprawcą, o pewnych rzeczach lepiej nie zapomnieć, aby na przykład nie utrudnić sobie drogi do uzyskania odszkodowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak postępować na miejscu kolizji, przeczytaj poniższy artykuł i bądź przygotowany na każdą ewentualność.

Czym się różni kolizja od wypadku?

Zanim przejdziemy do omówienia jednej z najważniejszych czynności, o której należy pamiętać w razie kolizji, czyli o spisaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym, wyjaśnimy, czym różni się kolizja od wypadku. Wiele osób używa tych słów wymiennie, co nie jest właściwe. Bowiem o wypadku mówimy wtedy, gdy dojdzie do śmierci lub obrażenia ciała jednego z uczestników zdarzenia, powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni. Skutkiem kolizji zaś, nie są straty na zdrowiu, ale te materialne. Warto pamiętać o tym rozróżnieniu, ponieważ zarówno dla policji, jak i ubezpieczyciela są to dwa osobne pojęcia, które mają również inne skutki prawne.

Czy zawsze trzeba wezwać policję?

Gdy dojdzie do wypadku drogowego, zawsze należy wezwać policję. Natomiast w razie kolizji - to zależy. Nie ma takiej potrzeby, jeśli obie strony zgadzają się co do przebiegu stłuczki, wiadomo kto zawinił i wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Niemniej są sytuacje, w których telefon pod 997 jest konieczny. Należą do nich:

  • brak zgody co do sprawstwa kolizji; 

  • ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia;

  • podejrzenie, że uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu;

  • obecność rannych;

  • uszkodzenie mienia lub infrastruktury drogowej;

  • brak dokumentów przez jedną ze stron.

Co robić krok po kroku w razie kolizji?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, jednak wiedza na temat tego, jak zachować się, gdy dojdzie do kolizji, może zapobiec dodatkowym nerwom i problemom oraz ułatwić otrzymanie odszkodowania. Pierwsze, co musisz zrobić, to sprawdzić, czy ktoś jest ranny. Jeśli tak - mamy do czynienia z wypadkiem, a wtedy koniecznie trzeba wezwać policję. Następnie powinieneś zabezpieczyć miejsce kolizji, aby uczestnicy byli bezpieczni, a pojazdy nie stwarzały zagrożenia w ruchu drogowym. Pamiętaj jednak, że pojazdy możesz przestawić tylko w sytuacji, kiedy są jezdne, a zmiana ich położenia nie wpłynie negatywnie na udowodnienie czyjejś winy bądź korelacji wypadku drogowego. Kolejnym krokiem jest spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub oświadczenia sprawcy kolizji drogowej (o czym powiemy w kolejnym akapicie) i w końcu zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela z jednoczesnym zgłoszeniem się do nas - zwiększy to Twoje szanse na uzyskanie możliwie wysokiego odszkodowania. 

Oświadczenie sprawcy kolizji a oświadczenie o zdarzeniu

Zarówno oświadczenie o zdarzeniu drogowym w formacie DOC oraz PDF, jak i oświadczenie sprawcy kolizji na identycznej zasadzie, znajdziesz na naszej stronie www w zakładce Strefa wiedzy. Możesz je również napisać samodzielnie. Tak czy inaczej, warto, abyś wiedział, czym różnią się od siebie obydwa dokumenty. Bowiem spisanie oświadczenia zdarzenia, nie oznacza czyjegoś przyznania się do winy. Warto jednak na nie nalegać, ponieważ pozwala to na przyspieszenie procesu likwidacji szkody. Pamiętaj, że jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kto zawinił, niczego nie podpisuj i wezwij policję. 

Gdy zdarzy się kolizja, najważniejsze to nie panikować. Oczywiście rozumiemy, że jest to przykre doświadczenie, dlatego jesteśmy zdania, że dzięki garści informacji o tym, w takiej sytuacji zrobić, pozwoli Ci zachować zimną krew i ułatwi dochodzenie roszczeń. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę