Dziś rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020
1. września uruchamiamy Powszechny Spis Rolny 2020 - wielką akcję spisową, obejmującą wszystkie gospodarstwa rolne: prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne czy podmioty nieposiadające osobowości prawnej. Spis jest obowiązkowy, będzie trwał do 30 listopada. Ze względu na pandemię będzie przeprowadzony głównie w formie samospisu - zapowiedział w poniedziałek (31.08) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Spis rolny odbywa się co 10 lat - ostatni miał miejsce w 2010 roku. Jego główny cel to zebranie aktualnych informacji o rolnictwie w Polsce. Udział gospodarstw w spisie jest obowiązkowy.
Po znowelizowaniu ustawy o spisie rolnym, która obowiązuje od 28 sierpnia, forma spisu przez Internet jest obowiązkową. Wszyscy rolnicy są zobowiązani do spisania się za pomocą aplikacji umieszczonej na stronie spisrolny.gov.pl. Jeśli ktoś nie ma możliwości spisania się tą drogą, będzie mógł zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 wew. 1 i wybrać opcję: spisz się przez telefon. (…) Następna możliwość to spisanie się w gminnym biurze spisowym. Zgodnie z ustawą, wszystkie gminy są zobowiązane do zorganizowania stanowiska spisowego na swoim terenie.
Jeśli rolnik nie skorzysta z żadnej z tych opcji, rachmistrz terenowy - jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli - odwiedzi w ostateczności rolnika w jego domu i spisze informacje na miejscu.
Dyrektor Urzędu zapewniała, że przekazane dane będą bezpieczne; wszyscy pracownicy zaangażowani w spis rolny składają też przyrzeczenie o zachowaniu tajemnicy statystycznej. Spisywane są informacje takie jak np. obszar gospodarstwa, użytki rolne, urządzenia i maszyny rolnicze, inwentarz. Dane są potrzebne do planowania polityki rolnej, programów na rzecz rolnictwa, trafiają też do Komisji Europejskiej, spis odbywa się we wszystkich krajach UE. W formularzu nie będzie pytań dotyczących majątku czy wysokości dochodów rolników.
W całej Polsce jest ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, w województwie podlaskim ok. 84 tys.