Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Dziś rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny 2020

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

1. września uruchamiamy Powszechny Spis Rolny 2020 - wielką akcję spisową, obejmującą wszystkie gospodarstwa rolne: prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne czy podmioty nieposiadające osobowości prawnej. Spis jest obowiązkowy, będzie trwał do 30 listopada. Ze względu na pandemię będzie przeprowadzony głównie w formie samospisu - zapowiedział w poniedziałek (31.08) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Spis rolny odbywa się co 10 lat - ostatni miał miejsce w 2010 roku. Jego główny cel to zebranie aktualnych informacji o rolnictwie w Polsce. Udział gospodarstw w spisie jest obowiązkowy.

Po znowelizowaniu ustawy o spisie rolnym, która obowiązuje od 28 sierpnia, forma spisu przez Internet jest obowiązkową. Wszyscy rolnicy są zobowiązani do spisania się za pomocą aplikacji umieszczonej na stronie spisrolny.gov.pl. Jeśli ktoś nie ma możliwości spisania się tą drogą, będzie mógł zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 wew. 1 i wybrać opcję: spisz się przez telefon. (…) Następna możliwość to spisanie się w gminnym biurze spisowym. Zgodnie z ustawą, wszystkie gminy są zobowiązane do zorganizowania stanowiska spisowego na swoim terenie.

Jeśli rolnik nie skorzysta z żadnej z tych opcji, rachmistrz terenowy - jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli - odwiedzi w ostateczności rolnika w jego domu i spisze informacje na miejscu.

Dyrektor Urzędu zapewniała, że przekazane dane będą bezpieczne; wszyscy pracownicy zaangażowani w spis rolny składają też przyrzeczenie o zachowaniu tajemnicy statystycznej. Spisywane są informacje takie jak np. obszar gospodarstwa, użytki rolne, urządzenia i maszyny rolnicze, inwentarz. Dane są potrzebne do planowania polityki rolnej, programów na rzecz rolnictwa, trafiają też do Komisji Europejskiej, spis odbywa się we wszystkich krajach UE. W formularzu nie będzie pytań dotyczących majątku czy wysokości dochodów rolników.

W całej Polsce jest ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, w województwie podlaskim ok. 84 tys.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę