Łomżyńscy reporterzy Radia Białystok na Kurpiach
Łomżyniacy często widzą pomnik Stacha Konwy, bohaterskiego Kurpia z wyciągniętą pięścią przy ulicy Wojska Polskiego naprzeciwko Domu Kultury, ale czy wiedzą, gdzie leżą Kurpie i że twórcą pomnika jest Węgier, tata fotoreportera Gabora Lörinczy? Co wiemy o krainie skansenu w Nowogrodzie, o palmach i wycinankach ze Zbójnej, Łysych, Myszyńca czy Kadzidła? Jak brzmi gwara kurpiowska i piękny śpiew Apolonii Nowak, co znajduje się w świętym kącie chaty kurpiowskiej i jak smakuje piwo kozicowe z owocu jałowca...? Ruszajmy w eter z Dorotą Sokołowską i Adamem Dąbrowskim.
Słuchaczom Polskiego Radia Białystok tej znakomitej dwójki reporterskiej nie trzeba przedstawiać: jej dziewczęcy, delikatny i ciepły głos zna całe województwo, a z jego żartów, cytatów i anegdot od ponad 20-lecia śmieją się młodzi i „wcześniej urodzeni”, jak mawiała najsłynniejsza łomżynianka świata Hanka Bielicka (1915-2006). Oboje są wykształconymi polonistami, więc świetnie piszą i ciekawie, inteligentnie i barwnie opowiadają o odwiedzanych Kurpiach i napotkanych ludziach, dla których tradycja kurpiowska, obrzęd ludowy, rękodzieło z drewna lipowego, wikliny czy bursztynu ani barwny strój kurpiowski nie są tajemnicą.
Dorota z Adamem i Adam z mikrofonem wyruszyli w wakacyjną podróż po Kurpiach, z której powstało 19 krótkich, 3 – 4-minutowych nagrań obrazków reporterskich. Wędrujemy latem w towarzystwie przewodników radiowych, żeby poznać ich mądre, interesujące, zabawne, pouczające i oryginalne odkrycia z wyprawy. Posłuchajcie Doroty i Adama:
https://www.radio.bialystok.pl/
Mirosław R. Derewońko