Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy reporterzy Radia Białystok na Kurpiach

Główne zdjęcie
Dorota Sokołowska i Adam Dąbrowski w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży (fot. Monika Kalicka / PRB)

Łomżyniacy często widzą pomnik Stacha Konwy, bohaterskiego Kurpia z wyciągniętą pięścią przy ulicy Wojska Polskiego naprzeciwko Domu Kultury, ale czy wiedzą, gdzie leżą Kurpie i że twórcą pomnika jest Węgier, tata fotoreportera Gabora Lörinczy? Co wiemy o krainie skansenu w Nowogrodzie, o palmach i wycinankach ze Zbójnej, Łysych, Myszyńca czy Kadzidła? Jak brzmi gwara kurpiowska i piękny śpiew Apolonii Nowak, co znajduje się w świętym kącie chaty kurpiowskiej i jak smakuje piwo kozicowe z owocu jałowca...? Ruszajmy w eter z Dorotą Sokołowską i Adamem Dąbrowskim.

Słuchaczom Polskiego Radia Białystok tej znakomitej dwójki reporterskiej nie trzeba przedstawiać: jej dziewczęcy, delikatny i ciepły głos zna całe województwo, a z jego żartów, cytatów i anegdot od ponad 20-lecia śmieją się młodzi i „wcześniej urodzeni”, jak mawiała najsłynniejsza łomżynianka świata Hanka Bielicka (1915-2006). Oboje są wykształconymi polonistami, więc świetnie piszą i ciekawie, inteligentnie i barwnie opowiadają o odwiedzanych Kurpiach i napotkanych ludziach, dla których tradycja kurpiowska, obrzęd ludowy, rękodzieło z drewna lipowego, wikliny czy bursztynu ani barwny strój kurpiowski nie są tajemnicą.
Dorota z Adamem i Adam z mikrofonem wyruszyli w wakacyjną podróż po Kurpiach, z której powstało 19 krótkich, 3 – 4-minutowych nagrań obrazków reporterskich. Wędrujemy latem w towarzystwie przewodników radiowych, żeby poznać ich mądre, interesujące, zabawne, pouczające i oryginalne odkrycia z wyprawy. Posłuchajcie Doroty i Adama:

https://www.radio.bialystok.pl/

Mirosław R. Derewońko

Foto: Dorota Sokołowska i Adam Dąbrowski w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży (fot. Monika Kalicka / PRB)
Foto: Dorota Sokołowska i Adam Dąbrowski w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (fot. Monika Kalicka / PRB)
Foto: Dorota Sokołowska i Adam Dąbrowski w zagrodzie kurpiowskiej w Kadzidle (fot. Monika Kalicka / PRB)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę