Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Elektrownia słoneczna na dachu kościoła Krzyża Świętego

Główne zdjęcie
Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego

- Zostało to opracowane tak, żeby nie szpeciło ani świątyni ani Centrum Katolickiego – cieszy się ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży patrząc na pracę ekipy montującej panele fotowoltaiczne. - Baterie zostały umieszczone: część na kościele, część na Centrum Katolickim, tam gdzie to mogło być umieszczone, aby słońce świeciło w te panele – wyjaśnia.

- Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota - cytuje ks. Godlewski słowa pieśni i dodaje - Jeden z moich współpracowników, Zbigniew Zalewski, od jakiegoś czasu przypominał, że energia będzie drożeć. Pewniego dnia przyniósł ogłoszenie, że Urząd Marszałkowski ogłasza Program Gospodarki Niskoemisyjnej i nasz kościół, nasze Centrum Katolickie, pod ten punkt podpadają – wyjaśnia proboszcz – a przy wniosku bardzo nam pomógł Tomasz Gałązka.

Projekt Produkcja Ekologicznej Energii w Parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży opiewa na 152 433,90 zł. Parafia płaci 38 108,48 zł, reszta to dofinansowanie. Moc „elektrowni” wynosi 27kW i swoim prądem może zasilać tylko te części, które są publiczne czyli kościół i Centrum Katolickie. 

Roczne rachunki za prąd w parafii wahają się około 20 tys. zł. - Szacujemy – wyjaśnia Zbigniew Zalewski – oszczędności na poziomie 15 tys. zł każdego roku. W tej chwili montowane są jeszcze urządzenia – dopowiada pomysłodawca -  a na złożenie czeka także wniosek do PGE na zmianę licznika, ale wszystko jest na dobrej drodze. 

Parafia Krzyża Świętego powstała dwadzieścia pięć lat temu. W tym czasie proboszcz ks. Andrzej Godlewski zgromadził wokół siebie sporą rzeszę ludzi świeckich, którzy jak mówi "pomagali mi w różnych kierunkach, od gastronomi, bo trzeba było coś jeść, po załatwianie betonu i drutu". I Ci ludzie teraz zmotywowali proboszcza do nowych działań. - Jestem silny tymi ludźmi - podsumowuje ks. Godlewski - którzy tworzą nasz Kościół, Naszą Parafię.

Foto: Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę