Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Co wpływa na obniżenie zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to czynnik dotyczący każdej osoby, która chciałaby wziąć pożyczkę. Jej ostateczny kształt zależy od wielu podstawowych czynników wpływających na to, czy przyznane zostaną oczekiwane środki. Dziś zajmiemy się tym, co przyczynia się do jego obniżenia.

Niedostateczne dochody

Przede wszystkim banki mają na względzie poziom dochodów pożyczkobiorcy. Żadna instytucja nie ustali wysokości raty większej niż 60% wynagrodzenia. Przez to niedostateczne zarobki mogą niestety nie zapewnić nam odpowiedniej zdolności kredytowej.

Istotną kwestią jest również źródło dochodu. Banki lepiej traktują osoby, które pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony. W gorszej sytuacji są osoby podpisujące umowy cywilnoprawne, a najtrudniej będzie w przypadku ludzi związanych umową o dzieło. Wynika to głównie z trudności w ocenie stabilności zatrudnienia. Dodatkowo warto wspomnieć, że żadna instytucja bankowa nie bierze pod uwagę dochodów ze źródeł, których nie można ewidencjonować.

Zdjęcie 2.jpg

Kalkulator zdolności kredytowej od Expander

Zbyt duże wydatki

Każdy musi sobie zapewnić odpowiedni wikt i opierunek. Jednak gdy wydajemy na swoje potrzeby zbyt dużo pieniędzy, może to w rzeczywistości obniżyć naszą zdolność kredytową. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy potencjalni pożyczkobiorcy nadal spłacają swoje poprzednie długi. To znacznie zmniejsza miesięczną pulę środków dostępnych dla klientów. Oczywiście robienie z siebie minimalisty życiowego będzie karkołomne, dlatego lepiej jest zrezygnować z przynajmniej części uciech.

Rysy na historii kredytowej

W momencie, w którym nie jesteśmy w stanie spłacić długów finansowych, musimy liczyć się z tym, że zarówno obniżą one wiarygodność, jak i wyeliminują możliwość uzyskania kolejnego kredytu. Dotyczy to również wszystkich opóźnień w ratach. Dla banku decyzja o odmowie współpracy z dłużnikiem jest naturalna, ponieważ w ten sposób uniknie niepożądanych trudności konsumenckich.

Podsumowanie

Zrozumienie powyższych czynników, które mogą zmniejszyć wiarygodność, jest bardzo pragmatyczne. Nie tylko bowiem zaoszczędzimy czas, ale i pieniądze, dzięki czemu życie z kredytem nie będzie tak naprawdę zbyt uciążliwe. We wszystkim mogą nam pomóc dostępne w Internecie kalkulatory kredytowe, które określą w przybliżeniu poziom naszej zdolności kredytowej, zatem warto z nich korzystać.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę