Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Dziękczynienie za plony

Główne zdjęcie
Bp Janusz Stepnowski

Świętując dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi Słowo do rolników skierował Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

Drodzy Rolnicy, Siostry i Bracia w Chrystusie!

       Każdego roku pod koniec lata patrzymy z wdzięcznością na naszych rolników i tych wszystkich, którzy trudzą się uprawą roli. Ziemia jest matką, która nas żywi. Jest to dla nas cudem, a  jednocześnie powodem do ogromnej wdzięczności Panu Bogu za Jego błogosławieństwo, a rolnikom za trud uprawy roli.

       Ten rok jest zupełnie wyjątkowy. Wiosna przyniosła nam ogromną suszę. Byliśmy pełni obaw o plony. Długotrwała susza nie tylko budziła nasz niepokój, ale stawiała pytania, czy na naszych stołach nie zabraknie chleba. Bóg bogaty w miłosierdzie zlitował się nad nami i wysłuchał wołania swoich dzieci. Stwórca pobłogosławił tegoroczne plony, a ziemię użyźnił deszczem, ogrzał słońcem i uchronił nasze plony przed żywiołami. Po zakończonych żniwach możemy z wdzięcznością wołać: „Ziemia plony już wydała, Bóg dał nam błogosławieństwo, niech rozbrzmiewa Jego chwała w każdym czasie w każdym miejscu”. Te słowa chcemy dziś wyśpiewać świętując w naszych parafiach dziękczynienie za zebrane płody ziemi. Stajemy przed Stwórcą z wdzięcznością za Jego opiekę i błogosławieństwo. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa nie organizujemy w tym roku tradycyjnych centralnych dożynek, ale w poszczególnych parafiach naszej diecezji dziękujemy za tegoroczne plony ziemi, sadów i ogrodów.

       Drodzy rolnicy, wyrażam uznanie i wdzięczność za Wasz  trud i ciężką pracę. To dzięki Wam w tym trudnym roku zmagania się z koronawirusem nie zabraknie na naszych stołach chleba, także tego do sprawowania Eucharystii. Wraz z całym duchowieństwem, osobami życia konsekrowanego i wszystkimi diecezjanami, którzy korzystamy z płodów ziemi, będących owocem Waszej ciężkiej i wytrwałej pracy włączam się w dziękczynienie Te Deum.

       Świętując dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi prośmy Boga bogatego w miłosierdzie, aby zachował nas „Od powietrza, głodu ognia i wojny…” i nieustannie błogosławił pracy rolników i tym, którzy tę pracę wspomagają.

Z pasterskim błogosławieństwem  
+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

 

Łomża, dnia 21 sierpnia 2020 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę