Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bon turystyczny w Podlaskiem

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

- 16 tys. bonów wydał mieszkańcom województwa podlaskiego do tej pory ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - To jedynie 14 proc. ze 113 tys. wszystkich uprawnionych w naszym regionie.

- W kraju, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, Polacy aktywowali ponad 716,5 tys. bonów turystycznych na kwotę ok. 614,5 mln zł  - informuje rzecznik -  Bonem można zapłacić u niemal 15,8 tys. zarejestrowanych podmiotów turystycznych. Do tej pory beneficjenci wykonali około 143 tys. takich płatności bonami na łączną kwotę ok.  99,9 mln zł.

Ma on unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- Klient, który chce skorzystać z możliwości uregulowania rachunku bonem może płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. Podmiot turystyczny nie ma dostępu do informacji o saldzie bonu. Jednak podczas transakcji kwota dostępna w ramach bonu będzie weryfikowana. Jeśli nie wystarczy na pokrycie kosztów usługi, pobierający opłatę otrzyma informację, że transakcja nie może być zrealizowana. Natomiast osoba uprawniona do bonu otrzyma sms-em wiadomość o odrzuceniu transakcji i saldzie bonu. W takiej sytuacji można jeszcze raz wprowadzić kwotę, która odpowiada wysokości dostępnych środków, a różnicę dopłacić gotówką lub przelewem. Posiadacz bonu może również na bieżąco sprawdzić saldo dostępnych środków na PUE ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kod obsługi płatności jest wysyłany z adresu: polski_bon@zus.pl, a bonu nie możesz wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne.

- Pod pojęciem usługi hotelarskiej rozumiemy krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, miejsc noclegowych, miejsc na ustawienie namiotów, przyczep samochodowych oraz świadczenie usług z tym związanych. Usługa hotelarska musi składać się co najmniej z noclegu. Jeśli w danym obiekcie można uzyskać dodatkowe świadczenia, które stanowi integralną część usługi, to nadal jest to usługa hotelarska - wyjaśnia Katarzyna Krupicka. 

Bon można wykorzystać również w sytuacji, gdy ze względu na wiek dziecka nie trzeba za nie płacić. Ważne jest by dziecko korzystało z usługi hotelarskiej lub uczestniczyło w imprezie turystycznej. Nawet jeśli dopiero w 2021 r. urodzi się dziecko, a rodzic uzyska prawo do świadczenia wychowawczego, to również będzie mu przysługiwało świadczenie w formie bonu. Z kolei w sytuacji, gdy rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, to każdemu z nich przysługuje bon w wysokości 250 zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę