Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zmiany skórne w cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba, która dotyka coraz więcej osób, bez względu na wiek. Częstymi objawami cukrzycy, które pojawiają się w czasie tej choroby są zmiany skórne. Część z nich ma łagodny przebieg, a część jest nieco bardziej uciążliwa, jednak wszystkie wymagają odpowiedniego leczenia i właściwej pielęgnacji.

Cukrzyca – objawy skórne

Objawy cukrzycy są uzależnione od jej typu i dotyczą wielu aspektów. Najczęściej spotykane w przypadku cukrzycy typu 1. to: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, natomiast przy typie 2. można zauważyć nadmierną senność, napady głodu, zmęczenie, pogorszenie się wzroku. Cukrzyca prowadzi także do wielu zmian skórnych, a wpływ na to ma kilka mechanizmów. W wyniku choroby następuje upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry. Hiperglikemia upośledza także działanie układu odpornościowego. To wszystko sprawia, że diabetycy cierpią z powodu wielu dolegliwości skórnych. Do objawów cukrzycy, które można dostrzec na skórze należą:

  • rogowacenie ciemne, czyli brunatne plamy;
  • łuszczenie;
  • przesuszanie się skóry;
  • zmniejszone wydzielanie potu
  • zmiany wypryskowe, ropnie, owrzodzenie;
  • grzybice;
  • drożdżyce;
  • rumieniec cukrzycowy;
  • pęcherze;
  • niegojące się rany;
  • świąd. 

Mogą pojawić się także rzadziej spotykane zmiany skórne w cukrzycy, jak:

  • odbarwianie się skóry, bielactwo;
  • nadmierne owłosienie;
  • teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka zwane również pajączkami;
  • żółtaki zwane takżę kępkami żółtymi, czyli niebolesne grudki. 

Jak pielęgnować skórę diabetyka?

Zmiany skórne w cukrzycy występują w niemal każdym przypadku. Do właściwej pielęgnacji nie wystarczą zwykłe preparaty dostępne w każdej drogerii. Chorzy muszą zaopatrzyć się w kosmetyki dla diabetyków. Tylko dzięki odpowiednio skomponowanym formułom, które zawierają w swym składzie ingredienty o działaniu antyseptycznym, antybakteryjnym, intensywnie nawilżającym, może odpowiednio zadbać o skórę. Specjalistyczne kosmetyki dla diabetyków to jednak nie wszystko. Chorzy na cukrzycę powinni bezwzględnie przestrzegać kilku zasad, które pomogą im w utrzymaniu skóry w dobrym stanie. Jakie to zasady?

1. Kontrolowanie stanu skóry

Diabetycy bezdyskusyjnie powinni otoczyć szczególną troską swoje ciało. Podstawową kwestią, o jakiej należy wspomnieć jest regularna, codzienna kontrola. Cukrzycy mają zaburzone czucie, zatem dość często nie zauważają, że na ich skórze pojawiły się skaleczenie, zadrapania czy zmiany chorobowe. To właśnie dlatego tak ważna jest obserwacja. Każda, nawet najdrobniejsza rana nie może zostać zbagatelizowana. Trzeba ją opatrzyć, a jeśli się nie goi, to pokazać ją lekarzowi, który wdroży odpowiednie leczenie.

2. Przestrzeganie zasad diety i leczenia

Istoty oraz wagi przestrzegania tej zasady nie trzeba tłumaczyć. Stosowanie się do zaleceń lekarza oraz spożywanie odpowiednich posiłków to absolutna podstawa w leczeniu cukrzycy. Tylko właściwie prowadzone leczenie oraz dieta mogą pomóc w skutecznej walce ze zmianami skórnymi w cukrzycy. 

3. Zabezpieczanie ran przy pomocy opatrunków ze srebrem

Z uwagi na fakt, że skóra diabetyków jest podatna na otarcia i skaleczenie, konieczne jest stosowanie odpowiednich opatrunków. Najlepsze w tym przypadku są opatrunki ze srebrem. Wykazują one działanie antyseptyczne oraz przyspieszające gojenie. To nie wszystko. Opatrunki ze srebrem nie podrażniają zmienionych chorobowo lub w wyniku urazu miejsc. To sprawia, że są one najczęściej wykorzystywane w leczeniu zmian skórnych w cukrzycy. 

4. Noszenie wygodnych części garderoby

Ciało diabetyków jest bardzo delikatne i podatne na zranienia. Nie można pozwolić na to, by dochodziło do otarć czy uciskania poszczególnych części ciała, co prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi. To właśnie dlatego na rynku znaleźć można między innymi specjalne buty dla diabetyków czy skarpetki bezuciskowe dla cukrzyków. To szczególny rodzaj produktów, który został stworzony z myślą o indywidualnych potrzebach chorych na cukrzycę. Buty dla diabetyków są szersze, mają grubszą podeszwę, która amortyzuje stopy podczas chodzenia i są o wiele bardziej elastyczne. Buty dla diabetyków muszą być wygodne, a ich budowa minimalizuje ryzyko pojawienia się otarć, pęcherzy. Z kolei bezuciskowe skarpetki dla diabetyków nie tylko pozwalają na swobodny przepływ krwi w dolnych partiach ciała, ale także aborbują nadmiar wilgoci i umożliwiają oddychanie skórze. 

Jak widać, skóra osób chorych na cukrzycę cierpi z powodu wielu dolegliwości. Jest ona przy tym bardzo wrażliwa, delikatna, podatna na zakażenia i zdecydowanie trzeba o nią dbać w sposób wyjątkowy. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę