Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

MOPS w Łomży zamknięty – koronawirus zaatakował

Główne zdjęcie
Kartka na drzwiach MOPSu

Biała kartka zawisła w czwartek na szybie drzwi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży przy rozkopanej ulicy Dwornej. Treść: „Od dnia 12. 08. 2020 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży pozostaje zamknięty dla klientów. Prosimy o kontakt wyłącznie telefoniczny. Dokumenty niezbędne należy wrzucać do skrzynki umieszczonej w wejściu”. Niepodany został numer telefonu kontaktowego dla petentów ani powód zamknięcia MOPS-u. Podpisano: dyrektor Wiesław Jagielak.

- Nie chodzi o to, żeby jakąś sensację robić – poucza nas Karolina Kołakowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologocznej w Łomży, pod nieobecność rzecznik Sanepidu Julii Gulanowskiej (z racji zwolnienia lekarskiego) oraz powiatowego inspektora sanitarnego Przemysława Goska, który w tej sprawie do nas się nie odezwał, mimo że kilku pracowników PSSE prosiliśmy o przekazanie pilnej prośby o kontakt w sprawie MOPS-u. Z podlaskim wojewódzkim inspektorem sanitarnym z Białegostoku też nie rozmawialiśmy w czwartek przed godz. 15. Sekretarka wybroniła szefa Pawła Buczko, że ma naradę; idealnie w tym samym czasie naradę miał dyrektor MOPS Wiesław Jagielak.

 

Sanepid ukrywa prawdę 

Jednak po naszych nieustępliwych naleganiach o informację do publikacji Karolina Kołakowska z PSSE w Łomży zaledwie potwierdziła, że jedna osoba pracująca w MOPS w Łomży zgłosiła się do Sanepidu. Na pytania o szczegóły nie odpowiedziała i nie chciała podać nawet adresu mailowego, żeby wysłać jej pytania drogą elektroniczną: czy to jedna osoba, czy więcej; czy Sanepid w Łomży zarejestrował pracownika / -ów lub petentów podopiecznych z koronawirusem; czy może to osoba / osoby z kontaktu, czy z potwierdzonymi wynikami testów laboratoryjnych; czy pracownicy MOPS objęci są kwarantanną lub izolacją domową? Wreszcie na koniec najważniejsze zagadnienie – jakie szybkie działania zaradcze podjął łomżyński Sanepid i dyrekcja łomżyńskiego MOPS-u, by uniknąć rozprzestrzeniania się ryzyka zarażenia koronawirusem i choroby COVID-19? Przecież codziennie dziesiątki pracowników MOPS mają bezpośredni kontakt osobisty z setkami ludzi w całym mieście, zwłaszcza z tymi starszymi, schorowanymi, zniedołężniałymi... Numer tel. Sanepidu: 86 216 62 47.

Oficjalna wersja wydarzeń

Numer do redakcji 4lomza.pl to 86 21 90 700. Skorzystali z niego Czytelnicy. Przestraszeni, chcący zachować anonimowość. Dzwoniący po kilka razy, żeby dowiedzieć się, jakie jest przeciwdziałanie pandemii ze strony Sanepidu i władz miasta Łomża, które przedstawił w czwartek o wpół do szóstej wieczorem po naszym telefonie inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora MOPS, dwóch pracowników MOPS miało kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i obie te osoby przebywają na kwarantannie, czekając na wyniki swoich badań na obecność koronawirusa. Po otrzymaniu tych wyników dyrekcja MOPS w porozumieniu z Sanepidem będzie podejmować dalsze decyzje”. Możemy się domyślać, że chodzi pewnie o sprawę procedury funkcjonowania Ośrodka. Inspektor Czech tłumaczy, że nie łączy zamkniętej na głucho siedziby MOPS w piątek, 14. sierpnia, z ewentualnym koronawirusem MOPS, a z faktem, że święto państwowe przypada 15. sierpnia, w sobotę, tj. pracownikom przysługuje z tego tytułu dzień wolny.

 

Nieoficjalnie 

Z poszarpanych, fragmentarycznych rozmów z Czytelnikami rekonstruowaliśmy następującą wersję wydarzeń, rzecz jasna, nieoficjalną. Dyrektor MOPS Wiesław Jagielak jeszcze w poniedziałek miał wiedzieć, że jeden pracownik MOPS miał kontakty z osobą na kwarantannie z testem pozytywnym. Według rozmówcy, dyrektor ten fakt zbagatelizował, śmiał się z paniki covid, zakazał o tym mówić personelowi, zaś wtajemniczył tylko kierownik pracowników socjalnych i dyrektorkę. Jednocześnie ludzie między sobą szeptali: w MOPS pracuje druga osoba, mająca kontakt z potencjalnie zakażoną i z kolejnym zakażonym. Podobno – jak zapewnia Czytelnik 4lomza.pl - dyrektor Jagielak dopiero pod naciskiem załogi zadecydował w środę, ażeby zamknąć zakład, aby nie narażać klientów – tak nazywa się osoby, którym pomaga MOPS. Czy Sanepid w Łomży badaniami epidemiologicznymi i testami na covida obejmie więcej osób z tego kręgu, w czwartek, 13. sierpnia 2020, nie wiadomo...

 

Mirosław R. Derewońko 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę