Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Wybór pralki do domu - na co zwrócić uwagę?

Wybór pralki do domu jest determinowany głównie tym, gdzie chcemy ją postawić oraz jaki mamy budżet. Jeżeli zależy nam na najprostszym modelu to nie będzie to duży wydatek, jednak w przypadku pralek z większą ilością funkcji i lepszą klasą energetyczną cena może zrobić się już naprawdę okrągła. Czy warto jest zapłacić więcej za lepszą klasę? Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę? Lepsza opcja to urządzenie wolnostojące czy do zabudowy?

1. Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

2. Czy warto zdecydować się na pralko-suszarkę?

3. Klasa energetyczna pralki - na co zwrócić uwagę

4. Dodatkowe funkcje pralki

5. Jak nie popełnić błędu przy zakupie pralki?

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Decyzja pomiędzy zakupem pralki wolnostojącej a do zabudowy to głównie kwestia tego, jak dużo przestrzeni mamy do dyspozycji oraz tego, czy planujemy postawić pralkę w kuchni czy w łazience. Jeżeli decydujemy się na wariant do zabudowy warto pamiętać o tym, by zdjąć z wnęki odpowiednie wymiary lub też zamówić meble pod rozmiar konkretnego modelu, który już wcześniej upatrzyliśmy. Dobrze mieć na względzie również fakt, że - szczególnie przy wysokich obrotach - pralka rusza się i drga dość intensywnie, w związku z czym musimy jej zostawić dość miejsca by nie poobijała się o meble.

W przypadku pralki wolnostojącej powyższe rozterki nas nie obowiązują - należy jedynie upewnić się, że będziemy w stanie dosięgnąć do ujścia wody i prawidłowo podłączyć urządzenie, a także że będzie ono miało trochę wolnej przestrzeni dookoła, zamiast stać od razu przy ścianie. Ten wariant jest zresztą o wiele chętniej wybierany, ze względu na łatwość montażu, jak i późniejszej wymiany urządzenia gdy zajdzie taka potrzeba.

Czy warto zdecydować się na pralko-suszarkę?

Wiele osób przed zakupem zastanawia się, jaką pralkę kupić? Czy lepiej wybrać standardowy model, czy wariant z suszarką? Niewątpliwie ta druga opcja może być użyteczna w sytuacji, gdy pierzemy dużo i często, gdy mamy małe mieszkanie w którym klasyczna suszarka na ubrania mogłaby znacząco przeszkadzać lub gdy po prostu nie lubimy rozwieszać prania. Pralko-suszarka daje nam komfort i szybkość suszenia odzieży, jednak z drugiej strony jest to komfort za odpowiednio wyższą cenę samego urządzenia. Z kolei gdy nie przeszkadza nam rozwieszanie prania lub gdy po prostu nie chcemy przeznaczać zbyt dużej kwoty na zakup nowej pralki, lepszą opcją będzie wybór standardowego modelu.

Klasa energetyczna pralki - na co zwrócić uwagę

Podobnie jak w przypadku lodówek i innego AGD także i pralki posiadają swoje klasy energetyczne. Dodatkowo dochodzi tutaj również parametr zużycia wody, co ma bezpośredni wpływ na wysokość naszych rachunków. W sytuacji, gdy nie robimy prania zbyt często możemy zdecydować się na nieco niższą klasę i nie uderzy nas to za mocno po kieszeni, jednak kiedy mamy dzieci lub po prostu dużą rodzinę i pralka ma zajęcie przez większą część dnia, wybranie wysokiej klasy ma zdecydowanie swoje plusy, pomimo wyższej ceny samego urządzenia.

Jeżeli chcemy kupić samą pralkę, najwyższą możliwą klasą jest A+++. Możemy również spotkać się z oznaczeniem A+++10%, co nie jest błędem a informacją, że dany model działa o 10 procent sprawniej od przyjętej klasy, tylko po prostu nie ma tego już jak inaczej zapisać. Z kolei dla pralko-suszarek skala zawiera się w przedziale A-G, gdzie A jest najwyższą możliwą i oznacza najwydajniejsze i najmniej energochłonne urządzenie.

Ilość zużytej wody wyraża się w jednostce litrów na jeden cykl prania. O dobrym poziomie możemy mówić w sytuacji, gdy pralka zużywa 30-40 litrów. Istnieją natomiast modele gdzie wartość ta wynosi nawet i 70 litrów, warto więc zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupie. Pralki wysokiej klasy znajdziesz w sklepie RTV Euro AGD.

Dodatkowe funkcje pralki

Wiele pralek posiada dodatkowe funkcje i programy, które umożliwiają nam pranie konkretnych rodzajów materiału z należytą ostrożnością i w odpowiedniej temperaturze. Jeżeli nie ograniczamy się jedynie do trybu "pranie codzienne", wiele z tych opcji może nam się przydać na co dzień. Niektóre pralki w RTV Euro AGD posiadają również dodatkowe programy ułatwiające życie, jak na przykład szybkie pranie lub skrócone pranie, dodatkowe możliwości odwirowania wody dzięki czemu pranie szybciej wysycha i tym podobne. Często dostępna jest także opcja czyszczenia bębna, co pozwala na pozbycie się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów z wnętrza urządzenia. Jednak aby ta opcja miała sens należy o niej pamiętać i korzystać co najmniej raz w miesiącu.

Jak nie popełnić błędu przy zakupie pralki?

Największe problemy przy zakupie pralki będziemy mieć w sytuacji, gdy wybieramy opcję do zabudowy. W takim wypadku należy bardzo dokładnie wymierzyć zarówno wnękę, jak i samo urządzenie - dzięki temu nie pomylimy się i trafimy z rozmiarem pralki. Innym często pojawiającym się problemem jest wybór urządzenia z odpływem umiejscowionym w takim miejscu, że bez dodatkowych elementów nie jesteśmy w stanie połączyć go z odpływem w ścianie, dlatego te odległości również warto wymierzyć przed zakupem.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę