Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Uwaga na zgnilca amerykańskiego!

Główne zdjęcie
Zdrowy czerw pszczeli

W związku z pojawieniem się ogniska zgnilca amerykańskiego we wsi Przyborowo w gminie Grabowo Wojewoda Podlaski zakreślił obszar zapowietrzony. To groźna choroba pszczół, która nie zagraża ludziom.

Obszar zapowietrzony zakreślony przez wojewodę dotyczy miejscowości w powiecie kolneńskim, w gminie Grabowo: Przyborowo, Andrychy, Chełchy, MilewoGałązki, Łebki Duże, Łebki Małe, Marki, Kownacin, Wojsławy, Surały, Żebrki, Łubiane, Golanki, Świdry Podleśne, Świdry–Dobrzyce, Grabowo, Grabowskie, Guty Podleśne, Stare Guty, Bagińskie; w gminie Kolno: Glinki, Truszki Kucze, Truszki Patory, Truszki Zalesie, Kumelsk, Kowalewo; w powiecie grajewskim, w gminie Szczuczyn: Kurki i Brzeźno. 

 

Oznacza to, że na tym obszarze nie wolno organizować targów i wystaw z udziałem pszczół. Zabronione jest przemieszczanie rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pszczelarstwie bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii. Przeprowadzi on także przegląd rodzin pszczelich w pasiekach. Pszczelarze z tego obszaru, powinni niezwłocznie zgłaszać właściwemu Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, miejsca przebywania pasiek pszczelich.

Zgnilec złośliwy (wg Wikipedii) jest zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu (larwy pszczół) wywoływaną przez laseczkę larwy. Choruje nań i zamiera czerw zasklepiony. Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata, kiedy wysoka temperatura i częste przegrzewanie gniazda sprzyja rozkładającej się masie.

Zasklepy na zamarłym czerwiu stają się podziurkowane, ciemnieją i zapadają się oraz jest charakterystyczny zapach z ula. Masa zamarłego czerwiu jest brunatnożółta, daje się wyciągać w długie nitki i wydziela zapach kleju stolarskiego. Zwykle po 4 tygodniach od śmierci larwy na dnie lub na ścianie komórki plastra powstaje ciemny, zasuszony strupek, który jest łatwo widoczny po odpowiednim odwróceniu ramki[1]. Okres wylęgania się choroby w rodzinie wynosi 45 dni.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę