Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ognisko ASF pod Grajewem

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w regionie. W miejscowości Marchewki pod Prostkami 708 sztuk trzody musi trafić do utylizacji.

Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył 15 w 2020 r. ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wyniki badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdzają obecność ASF w gospodarstwie.

Ognisko ASF nr 15 w 2020 r. zostało stwierdzone 27.07.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 708 świń (117 prosiąt, 151 warchlaków, 405 tuczników, 34 lochy, 1 knur), położonym w miejscowości Marchewki, w gminie Prostki, w powiecie ełckim, w województwie warmińsko-mazurskim. 

W związku z tym w województwie podlaskim także wprowadzono restrykcje. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie określił obszar zapowietrzony w  miejscowości Cyprki w gminie Grajewo. Obszarem zagrożonym wystąpieniem ASF objęto 26 miejscowości w gminach Grajewo i Szczuczyn oraz miasto Grajewo. 

Oznacza to liczne obostrzenia m.in. zakaz wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw; organizowania polowań zbiorowych i odłowów zwierząt łownych, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody; organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów, w których uczestnikom towarzyszą zwierzęta; wysyłki ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich oraz pozostałych części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina i nakazuje oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynfekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, środków żywienia zwierząt, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę