Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Białorusini i Ukraińcy na kwarantannie w Łomży

Po pierwszym sierpniowym weekendzie w Łomży i powiecie łomżyńskim nie przybyło chorych ani zarażonych koronawirusem. Natomiast gwałtownie skoczyła o ponad połowę liczba osób objętych kwarantanną. - Stalo się tak z powodu znacznej liczby cudzoziemców, którzy przyjechali do Łomży z Białorusi i Ukrainy, głównie w celu podjęcia w Polsce pracy – informuje Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. - Dlatego liczba objętych kwarantanną skoczyła z 50 aż do 76. Nadal troje ludzi z Łomży – wszyscy to Polacy – jest w grupie osób aktywnych, mogących zarażać.

Obcokrajowcy z Białorusi i Ukrainy prze dwa tygodnie muszą pozostawać w obowiązkowej kwarantannie, chyba że – jak wyjaśnia Julia Gulanowska – ich pracodawcy wykonają testy, których wyniki wypadną negatywnie na obecność koronawirusa. Testów państwowych przybyszom nie wykonywano, ponieważ żaden z gości z zagranicy nie zadeklarował kontaktu z człowiekiem z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa ani z objawami covid, np.: duszność, suchy kaszel, temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, zaburzenia smaku czy węchu. 

W izolacji domowej nadal, jak przed weekendem, pozostają trzy osoby z Łomży: starsza zakonnica, hospitalizowana w Białymstoku, kobieta w sile wieku z miasta i nastolatek, który z rodziną był na wakacjach w górach. Tym samym nadal w Łomży i powiecie mamy 125 wszystkich zakażonych i 122 ozdrowiałych. Przez 5 miesięcy od stwierdzenia w Polsce koronawirusa w Łomży i powiecie łomżyńskim nie zmarł żaden z mieszkańców.

Dwudziesta druga śmierć przez COVID-19

Niestety, tak dobrze epidemiologicznie nie jest w pozostałej części regionu. Jedna osoba zmarła w województwie podlaskim – 76-letnia mieszkanka powiatu grajewskiego była hospitalizowana w szpitalu w Grajewie i cierpiała również na choroby współistniejące. Mające z nią kontakt osoby zostały objęte nadzorem sanitarnym. 

Ponadto wykryto 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Są to: młoda kobieta z powiatu kolneńskiego, przebywająca w izolacji domowej; dwie kobiety i dwóch mężczyzn z Białegostoku;  kobieta z powiatu monieckiego, trzy kobiety i mężczyzna z powiatu sokólskiego. Wszyscy pozostają w izolacji domowej zaś ludzi z najbliższego kontaktu objęto opieką epidemiologiczną. W Podlaskiem odnotowano od początku marca do początku sierpnia 998 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Na szczęście, 857 mieszkańców województwa wyzdrowiało, 119 chorych nadal potencjalnie zaraża, zaś 22 zmarły.

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę