Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Skuteczność naturalnych środków do sprzątania

Naturalne środki do sprzątania to nic innego jak domowe metody walki z brudem. Środki te znane są od bardzo dawna, ponieważ zanim w sklepach pojawiły się proszki i płyny do mycia wszystkiego nasi przodkowie musieli radzić sobie z zanieczyszczeniami w inny sposób.

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się prowadzić tryb życia ECO przez co większy nacisk kładą na środowisko. Zainteresowanie zdrowym stylem życia ma przez to odzwierciedlenie chociażby w sprzątaniu. Czy można zastąpić jednak obecne środki chemiczne naturalnymi odpowiednikami do sprzątania?

Z jednej strony tak, jest kilka prostych środków, które wykazują właściwości czyszczące. Takimi produktami są, między innymi: sól, soda oczyszczona, cytryna i ocet. I to właśnie na bazie tych produktów powstało wiele współczesnych środków do sprzątania.

Jak przyrządzić naturalne środki do czyszczenia?

Jeśli wyjątkowo nie mamy pod ręką fachowych środków czyszczących, możemy połączyć następujące elementy:

  • Płyn do mycia naczyń to: 1,5l szklanka wody, sok z trzech cytryn, jedna szklanka octu i szklanka soli.
  • Proszek do prania to: 0,5l szklanka węglanu sodu, tyle samo szklanki boraksu, Jedna szklanka mydła marsylskiego i kilka kropli olejku eterycznego.
  • Płyn do mycia podłogi to: Jedna szklanka octu, 5 litrów letniej wody oraz kilka kropli olejku eterycznego.

W internecie znajdziemy wiele przepisów na skuteczne i domowe środki czystości.

Czy klasyczne środki czystości są skuteczne?

Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Niegdyś nie było proszków do prania czy płynów do mycia naczyń a mimo to udawało się utrzymywać czystość w domach z tamtych lat, dlaczego zatem potrzebne są nowoczesne środki czystości?

Otóż wówczas owszem do sprzątania łazienki czy kuchni wykorzystywano moc drzemiącą w naturalnych produktach, takich jak cytryna, czy soda oczyszczona. Także dziś warto również sięgnąć do wymienionych produktów i przekonać się, że są one bardzo skuteczne. Jednak potrzebne było także dodanie do tej pracy pewnego wysiłku fizycznego, chociażby w postaci szorowania garów słynnym już 'druciakiem'.

Czy warto nadal się męczyć?

Odpowiedź brzmi oczywiście: NIE!

Z jednej strony nie wszystkie współcześnie używane powierzchnie dobrze znoszą kwasowość stosowanych niegdys środków, a doczyszczanie teflonowej powierzchni patelni druciakiem może się fatalnie skończyć.

Z drugiej strony obecne środki czystości są wspaniałym rozwinięciem tradycyjnych metod. Przykładem może być współczesny WC żel Bio od firmy Biofos, który nie dość, że jest równie ekologiczny jak woda utleniona połączona z sodą, to jeszcze zawiera w 100% naturalny ekstrakt z lawendy, który wspomaga utrzymanie toalety w czystości poostawiając jednocześnie przyjemny zapach.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę