Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Od niedzieli kąpiel na własne ryzyko, a później się okaże kto miał rację

Główne zdjęcie
Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli nad Narwią będzie funkcjonowało tylko do soboty 25 lipca.

Dopiero w sobotę wieczorem zostanie zamknięta plaża miejska w Łomży, a już w piątek „Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i w odpowiedzi na ich potrzeby, zlecił przeprowadzenie analiz wymagań przepisów prawa i dokonanie szacunku niezbędnych nakładów inwestycyjnych w celu ustalenia czy są prawne, organizacyjne i techniczne możliwości, aby przekształcić miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w kąpielisko spełniające wymogi stawiane przez obowiązującą ustawę Prawo wodne.” Ustawę, którą uchwalono trzy lata temu...

Informacja o prezydenckim zleceniu przeprowadzenia analiz... to odpowiedź na nasze pytania, jaką po kilku dniach namysłu przesłał kierownik Kancelarii Prezydenta  Grzegorz Daniluk.   

W sobotę wieczorem z plaży w Łomży znikają boje na Narwi i ratownicy WOPR, a przez 5 kolejnych tygodni wakacji nad rzeką każdy: dziecko, nastolatek i dorosły - będzie kąpać się na własne ryzyko. Sytuacja powtarza się. Jedyne miejsce w 60-tysięcznym mieście, gdzie w wakacje można za darmo wypocząć na świeżym powietrzu nad wodą, już w 2018 roku było „czynne” jedynie przez miesiąc.  W 2019 roku na plaży w ogóle nie było ratowników, bo opiekujący się nią przez cztery poprzednie lata MOSiR ogłosił – a prezydent na to przystał - że Narew do kąpieli się w ogóle nie nadaje. 
W tym roku społeczni działacze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udowodnili, że jednak w Narwi, pod okiem przeszkolonych ratowników, można kąpać się bezpiecznie. Oni już mówią, że chcieliby, aby w przyszłym roku w Łomży przez całe wakacje funkcjonowało kąpielisko nad rzeką. 
- Według naszych obliczeń przekształcenie miejsca przy moście Hubala w kąpielisko i jego prowadzenie kosztowałoby około 200 tysięcy – szacuje Tomasz Malinowski, prezes zarządu Okręgowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Dodaje, że obecne miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli należy lekko przesunąć oraz wyposażyć teren w kontener sanitarny i doprowadzić do niego bieżącą wodę. Niezbędne będzie też wykonanie profilu wody. 

Według Grzegorza Daniluka, ostateczną decyzję o tym, czy kąpielisko spełnia wszelkie wymagania, podejmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Pozostaje mieć nadzieję, że zlecone teraz przez prezydenta „analizy wymagań przepisów prawa i dokonanie szacunku niezbędnych nakładów inwestycyjnych”, nie będą udowodniały, że Narew do kąpieli się jednak nie nadaje – o czym zapewniali przed rokiem miejscy urzędnicy. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę