Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

Ubezpieczenie samochodu to bardzo ważna sprawa. Brak ważnego ubezpieczenia OC może poskutkować wysokim mandatem, ale na rynku ubezpieczeń dostępne są także nieobowiązkowe ubezpieczenia, takie jak autocasco czy assistance, które znacząco poszerzają zakres ochrony. Zobacz, co wchodzi w ich skład, które warto wybrać i jak za pomocą kalkulatora ubezpieczeń obliczyć wysokość składki.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zwane ubezpieczeniem OC, jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów w Polsce. W jego skład wchodzą szkody związane z udziałem naszego samochodu uczestniczącego w ruchu drogowym. A zatem jeśli w wyniku wypadku lub stłuczki ucierpiał inny pojazd, mienie publiczne (na przykład latarnia) albo poszkodowana została jakaś osoba, ubezpieczyciel pokrywa powstałe szkody. Jednak samo ubezpieczenie OC nie pokryje szkód, jakie powstały na ubezpieczonym pojeździe, czyli nie pokrywa kosztów naprawy naszego samochodu, nie chroni go także przed kradzieżą. Dlatego warto pomyśleć o rozszerzeniu obowiązkowego ubezpieczenia o inne. 

Dodatkowe ubezpieczenia: AC i assistance.

Ubezpieczenie autocasco, zwane ubezpieczeniem AC, to nieobowiązkowe, dobrowolne ubezpieczenie samochodu na wypadek jego uszkodzenia. Obejmuje zarówno uszkodzenia drobne, które mogą się pojawić w wyniku stłuczki, gradobicia czy wandalizmu, jak i szkody całkowite, takie jak pożar samochodu. Autocasco zapewnia także odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu. 

Assistance to dodatkowe ubezpieczenie, a w zasadzie pakiet usług, z których można skorzystać w różnych sytuacjach losowych. Można nim zasilić pakiet OC lub OC i AC. Dzięki assistance uzyskasz pomoc, kiedy nieoczekiwanie skończy ci się paliwo, padnie akumulator lub przebijesz oponę. Assistance to także pomoc po wypadku drogowym – zarówno w organizacji naprawy, pojazdu zastępczego, jak i – w razie konieczności – przewozu medycznego. 

Jak obliczyć składkę ubezpieczenia, czyli kalkulator ubezpieczeń samochodu 

Obliczenie wysokości składki ubezpieczenia nie jest proste. Zależy ono od wielu czynników – część z nich dotyczy samego samochodu (roku produkcji, aktualnego i zakładanego przebiegu, miejscu parkowania itp.), część kierowcy (wieku, stażu, historii stłuczek i wypadków) oraz innych użytkowników samochodu (np. dzieci). Ważny jest też zakres ubezpieczenia, czyli wybrany pakiet ubezpieczeń – zwykle, jeśli oprócz OC nabywamy AC i assistance, to cena pakietu jest tańsza niż suma ubezpieczeń w niego wchodzących. Poza tym istotne są też zniżki, które możemy zyskać jako stali klienci albo dokonując zakupu polisy przez internet. 

By zorientować się w wysokości składki dotyczącej naszego przypadku i naszego pojazdu, warto skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń samochodu dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. Podając w kalkulatorze ubezpieczeń podstawowe dane dotyczące kierowcy i pojazdu, możemy szybko poznać wysokość składki oraz zobaczyć, jak będzie się ona zmieniała w zależności od wybranego pakietu ubezpieczeń.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę