Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Mleko nadal tanieje

W czerwcu za 1 hl mleka płacono rolnikom z województwa podlaskiego średnio po 137,45 zł. To o ponad złotówkę mniej niż w maju. Cena skupu mleka w Polsce spada nieprzerwanie od początku roku. W województwie podlaskim średnia cena teraz jest niższa o około 4,3 zł niż w styczniu.

Mimo spadku cen rolnicy z województwa podlaskiego w czerwcu otrzymywali za mleko znacząco więcej niż rolnicy z innych regionów kraju. Według wyliczeń GUS w czerwcu 2020 r. za 1 hl mleka płacono w Polsce średni po 130,61 zł za hl, tj. mniej zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i w porównaniu z czerwcem 2019 r.. Ceny są niższe odpowiednio: o 0,2% i 1,1%

Komunikacie GUS podaje, że ceny skupu wszystkich podstawowych produktów rolnych, poza pszenicą i żywcem wołowym w czerwcu br. były niższe od notowanych w czerwcu 2019 r.

Ceny skupu ważniejszych produktów rolnych

W czerwcu 2020 r. za pszenicę płacono 81,26 zł/dt, tj. mniej niż przed miesiącem (o 0,4%), ale więcej o 6,5% niż w czerwcu ubiegłego roku.

Cena żyta wyniosła 61,37 zł/dt i była wyższa o 1,2% niż w maju br., natomiast w stosunku do czerwca 2019 r. niższa o 13,3%.

Za ziemniaki w czerwcu 2020 r. płacono średnio 81,11 zł/dt, tj. mniej zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego, jak i do analogicznego miesiąca roku ubiegłego odpowiednio: o 2,7% i o 16,6%.

W czerwcu ceny żywca wołowego (6,27 zł/kg) wzrosły zarówno w skali miesiąca o 0,7%, jak i w skali roku - o 3,5%.

Ceny żywca wieprzowego ukształtowały się na poziomie 5,57 zł/kg i były wyższe w porównaniu z majem br., (o 4,8%), natomiast w porównaniu do czerwca 2019 r. spady o 3,6%.

Ceny drobiu rzeźnego (3,47 zł/kg) w skali miesiąca wzrosły o 4,8%, a w skali roku spadły o 11,1%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę