Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kredyt Łomży oferuje tylko BGK

Główne zdjęcie
Oto jakiej wysokości kredyty zaciągały władze Łomży w poszczególnych latach. Kwota długu nie obejmuje odsetek należnych bankom.

Ponownie tylko jeden bank – Bank Gospodarstwa Krajowego – złożył władzom miasta ofertę na udzielenie 35-milionowego kredytu długoterminowego. Koszt kredyty oszacował tym razem na prawie 4 i pół miliona – ponad dwa razy więcej niż trzy tygodnie temu i... o niemal 100 tysięcy drożej niż oczekiwały władze Łomży. Dodatkowe pieniądze miastu są pilnie potrzebne. Przyspieszoną procedurę uzyskiwania kredytu motywowano m.in. zagrożeniem utraty płynności finansowej Łomży.

Pieniądze z kredytu potrzebne są Łomży na pokrycie planowanego deficytu budżetu Miasta Łomża w 2020 r. oraz spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów. Władze miasta chcą mieć możliwość wykorzystania nowego kredytu już od 10. sierpnia 2020 r. Aby szybko uzyskać dostęp do tych środków zdecydowano się na skorzystanie z przyspieszonej procedury mpotywując to skutkami koronawirusa "oraz brakiem środków na bieżące regulowanie zobowiązań z tytułu realizacji zadań inwestycyjnych i zagrożeniem utraty płynności finansowej".
Na pierwszy z nich wpłynęła tylko jedna oferta z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zaoferował udzielenie władzom miasta takiego kredytu szacując swoje koszty  na niespełna 2,1 mln zł. Było to dużo poniżej oczekiwać władz miasta, które na realizację zadania przeznaczyły blisko 5 mln zł. Szybko jednak przetarg unieważniono ogłaszając, że oferta banku nie spełnia wymagań formalnych. W drugim szybkim przetargu także wpłynęła tylko jedna oferta od Banku Gospodarstwa Krajowego. Tym razem bank koszty udzielenia miastu kredytu na 35 milionów złotych wyceniła na 4 mln 443 tys. 848,67 zł. To o niemal 100 tysięcy więcej niż tym razem planowany wydać władze Łomży.

Najprawdopodobniej władze miasta, chcą uzyskać szybki dostęp do potrzebnych środków z kredytu, zdecydują się na zwiększenie swojej kwoty i rozstrzygnięcie przetargu.
Po zaciągnięciu tego kredytu dług budżetu Łomży na koniec 2020 roku ma przekroczyć już 161 milionów złotych wobec 137 milionów złotych na koniec 2019 r. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę