Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 maja 2024 napisz DONOS@

Nie opłaca się płacić znalezioną kartą bankomatową

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

- 46-letni mężczyzna, który był poszukiwany i ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, został zatrzymany przez łomżyńskich policjantów – informuje st. aspirant Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Zatrzymanie mężczyzny nastąpiło w związku z przywłaszczeniem przez niego znalezionego telefonu i karty bankomatowej, którą następnie płacił dwa razy za zakupy.

Zatrzymany 46-latek usłyszał zarzuty: jest podejrzewany o przywłaszczenie znalezionego telefonu komórkowego oraz cudzego dowodu osobistego i karty bankomatowej. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna zniszczył dokument tożsamości i dwukrotnie zapłacił kartą zbliżeniowo za zakupy, w sumie na prawie 90 zł. - Do kolejnego zakupu nie doszło, gdyż karta została zablokowana – podaje st. aspirant Szlesińska. - Policjanci doprowadzili 46-latka do miejsca odbywania zasądzonej kary.

 

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z 22. marca 2017 

„Przybliżenie karty płatniczej do terminalu skutkuje uzyskaniem dostępu do rachunku bankowego właściciela karty, dochodzi zatem do przełamania bariery elektronicznej w systemie bankowej płatności bezgotówkowej. Jeżeli czyni to osoba nieuprawniona, która weszła w posiadanie karty wbrew woli jej właściciela, w celu dokonania płatności za określony towar lub usługę, dokonuje kradzieży z włamaniem.” 

Jak podaje system informacji prawnej Legalis, Sąd Najwyższy przypomniał „powszechną praktykę kwalifikowania zdarzeń, polegających na posłużeniu się kodem PIN, jako kradzieży z włamaniem”. Dlatego Sąd „uznał, że nie widać powodu dla różnicowania sytuacji, w których sprawca wpisuje PIN i sytuacji, w których tylko zbliża kartę do terminalu”. 

Jeśli zatem ktoś nie chce zostać mimowolnie złodziejem, powinien kartę bankomatową oddać, na przykład, do banku lub na posterunek policji. 

 

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę