Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Cenne zwalczanie alkoholizmu

Do czego służy Miejska Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży? Wydawałoby się, że sama nazwa jest tu wystarczająca, ale akurat ta komisja dwukrotnie już – najpierw w 2019, a później w 2020 roku – poparła pomysły dużego zwiększenia liczby sklepów z alkoholami. Kontrowersyjne pomysły zgłaszali rządzący miastem, którzy wcześniej sami sobie członków tej komisji wybrali i jak się okazuje sowicie ich wynagradzają za takie rozwiązywanie problemów alkoholowych. Wydatki z budżetu miasta na wynagrodzenia członków komisji w ciągu roku wzrosły o ponad 50%.

Na początku 2019 roku, po ponownym wygraniu wyborów prezydenckich pod koniec 2018 roku prezydent Mariusz Chrzanowski powołał nową Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Liczyła ona 12 osób - od 2 osoby więc niż stara. Później jeszcze kilkakrotnie prezydent dokonywał zmian m.in. usuwając z jej składu specjalistów np. dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Renatę Szymańską. Wśród członków komisji pojawili się za to ludzie prezydenta Chrzanowskiego – m.in. ci, którzy nie dostali się do Rady Miasta z jego list wyborczych. Praca w Komisji jest płata... Przewodniczącym został Rober Grzymała, łomżyński „działacz trzeźwościowy” i brat Andrzeja Grzymały, wiceprzewodniczącego Rady Miasta z klubu prezydenta Chrzanowskiego. To pod jego przewodnictwem Miejska Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży dwukrotnie już zdążyła przegłosować pozytywne opinie dla zgłaszanych przez rządzących projektów zwiększenia liczby sklepów wódkami w mieście. Po raz pierwszy uczyniła to latem 2019 r., a drugi raz – bez żadnych głosów przeciw – zrobiła to w poprzednim miesiącu. Obu pomysłów władzy nie udało się wcielić w życie, bo pierwszy – za niezgodny z prawem uznał najpierw wojewoda podlaski, a później Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego odwołały się władze miasta. Drugi projekt uchwały prezydent póki co wycofał przed debatą na Radzie Miasta.

Niemniej głosowanie członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za zwiększeniem dostępności alkoholu w mieście przyjęto z niedowierzaniem. My sprawdziliśmy ile pieniędzy z budżetu miasta wydawanych jest na utrzymanie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która najwyraźniej uznała, że problemów z alkoholem w mieście jest za mało. Okazuje się, że coraz więcej. Wynagrodzenie brutto członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2018 rok wyniosło 79 tys. 464 zł,  w 2019 roku  128 tys. 272,50 zł.

- Liczba członków Komisji w 2018 roku wynosiła 10 osób. Na koniec 2019 roku w MKRPA było 13 osób - zaznacza Łukasz Czech z ratusza przekazując na te dane.

Wzrost wydatków nie jest tylko związany ze zwiększeniem liczby członków komisji. Ci którzy w niej „pracują” zarabiają dużo więcej niż poprzednicy. 

W 2019 roku przewodniczący MKRPA Robert Grzymała otrzymał wynagrodzenie w kwocie  12.892,50 zł brutto. Rok wcześniej wynagrodzenie przewodniczącego tej komisji wyniosło „tylko” 8.526 zł zł brutto. 

Więcej zarobiła także wiceprzewodnicząca MKRPA Wanda Mężyńska. Na jej konto w 2019 roku Urząd Miejski przelał kwotę 12.217,50 zł brutto, a rok wcześniej Łukasz Czech podawał, że - zastępca przewodniczącego MKRP otrzymał 10.815 zł. 

To ile zarobili inni poszczególni członkowie tej Komisji według Urzędu Miejskiego jest ich tajemnicą. W sumie na wynagrodzenie pozostałych członków MKRPA z budżetu miasta wydatkowano kwotę 103.162,50 zł brutto.

To nie wszystkie wydatki miasta na „prezydencką” Komisje.  Jak podaje Czech „w związku z nowymi osobami wchodzącymi w jej skład” koniecznym było przeprowadzenie ich szkolenia, na które wydano 12.120 zł.

Łukasz Czech tłumaczy, że wzrost zarobków w MKRPA wynika ze wzrostu płacy minimalnej od której wyliczane są pobory członków miejskiej komisji. To oznacza, że w tym roku zarabiają jeszcze więcej. Płaca minimalna w 2019 roku wynosiła 2250 zł brutto, a w tym roku już 2.600 zł.  

Oto Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży: Robert Grzymała – przewodniczący MKRPA, Wanda Mężyńska (z-ca przewodniczącego), Małgorzata Brzostowska, Zbigniew Cybula, Irena Gorzoch, Łukasz Kacprowski, Wojciech Klimaszewski, Anna Eliza Pawelec, Piotr Pawłowski, Agnieszka Cholewińska, Elżbieta Sulkowska, Tomasz Trzaska (ksiądz), Jadwiga Wyrwas


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę