Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

79. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem

Główne zdjęcie
Pomnik pomordowanych żydów w Jedwabnem

- Przeszłość tragiczna, mająca ogromnie dużo w sobie bólu i cierpienia, ale to z kolei powinno kształtować teraźniejszość – mówił ks. bp. Rafał Markowski, który w 79. rocznicę mordu w Jedwabnem modlił się, wraz ze społecznością żydowską, przy pomniku stojącym w miejscu spalonej wówczas stodoły z kilkuset Żydami z Jedwabnego. Ze względu na pandemię koronawirusa Gmina Wyznaniowa Żydowska nie organizowała oficjalnych uroczystości, ale do Jedwabnego spontanicznie przyjechało wiele osób, rodzin i delegacji. - Na jedną stronę ja chciałem być dzisiaj tutaj sam, żeby nie być chorym. Ale na drugą stronę jestem wzruszony, że aż tak wiele osób chce być tutaj z nami – mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Wśród modlących się i składających kwiaty pod pomnikiem ofiar zbrodni byli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Instytutu Pamięci Narodowej, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i ambasady Izraela. Byli także reprezentujący Episkopat Polski ks. bp Rafał Markowski, przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i duchowny ewangelicki.
- Jesteśmy tutaj wszyscy razem jako żałobnicy. I będziemy się modlić razem – mówił  Michael Schudrich rozpoczynając modlitwy za zmarłych z Jedwabnego. Jednym z jej elementów było głośne, wspólne odczytanie przez obecnych, imion i nazwisk osób zamordowanych w jedwabieńskiej stodole. 

Spór o „sąsiadów” 
Wcześniej Tal Ben-Ari Yaalon, zastępca ambasadora Izraela w Polsce mówiła, że trudno sobie wyobrazić, że w miasteczku, które przed wojną było przykładem wielokulturowego miejsca, „mogła wydarzyć się taka tragedia”. 
- Jak chrześcijańscy sąsiedzi znani ofiarom z imienia i nazwiska, byli zdolni do tak makabrycznych czynów na swoich żydowskich sąsiadach? Uważam, że warunki, które sprawiły, że do takiej tragedii doszło, nie powstały z dnia na dzień. Niemożliwe, żeby odczłowieczenie sąsiadów mogło nastąpić nagle –  mówiła w Jedwabnem zastępca ambasadora Izraela dodając, że „jedynym wytłumaczeniem jest to, że był to długotrwały proces, proces, który rozpoczął się od tolerowania antysemickich wypowiedzi, od zbudowania wrogości, podejrzeń”. 
Podkreślała także, że jest świadoma istnienia zarówno czarnych kart historii polsko-żydowskiej, „jak i tych najpiękniejszych momentów naszej wspólnej historii – od rozkwitu kultury żydowskiej na terenach polskich, po bohaterskie działania polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. - Wybieram doceniać dobro i zaprasza was do czynienia tego samego - dodawała.

Po jej wystąpieniu głośno zaprotestował obecny na uroczystości Wojciech Sumliński, współautor wraz, z dr Ewą Kurek i Tomaszem Budzyńskim, wydanej przed rokiem książki „Powrót do Jedwabnego”, twierdząc ambasador podała wiele kłamstw, i że „tej zbrodni dokonali Niemcy, a nie Polacy”. Powstające napięcie szybko załagodził rabin Schudrich, mówiąc, że jesteśmy tutaj (aby) żałować, (wielu) niewinnych ludzi było mordowanych”.  
Emocje odżyły kilka minut później, gdy kilku osób wchodziło w „spór” z Sumlińskim, który bronił swoich ocen.

Człowiek powinien się uczyć
Jeszcze przed rozpoczęciem modlitw ks. bp. Rafał Markowski podkreślał, że Jedwabne to „przeszłość tragiczna, mająca ogromnie dużo w sobie bólu i cierpienia, ale to z kolei powinno kształtować teraźniejszość”. 
- Ta modlitwa tutaj, staje się modlitwą wspominającą ofiary tego, co się stało w Jedwabne, ale jednocześnie to jest modlitwa błagalna, żeby położyć kres temu co stanowi nienawiść. Tym bardziej, że żyjemy w świecie, w którym nienawiści nie brakuje. Wydawać by się mogło, że człowiek jest istotą rozumną i powinien się uczyć, a jednak cały czas jesteśmy świadkami bardzo niedobrych emocji międzyludzkich, nienawiści, terroryzmu... wykazywał biskup, który po raz kolejny przyjechał do Jedwabnego w rocznicę mordu Żydów. 

Według ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Większość - kobiety, mężczyźni i dzieci - została spalona żywcem w stodole. W ocenie IPN zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji, ale jej wykonawcami było co najmniej 40 polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic. Z ustaleń IPN wynikało, że wszystkich sprawców zbrodni osądzono w procesie po II wojnie światowej.

Foto: Pomnik pomordowanych żydów w Jedwabnem
Foto:
Foto:
Foto: Przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy: Anna Maria Żukowska, Magdalena Biejat i Paweł Krutul
Foto:
Foto: Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Wojciech Kolarski
Foto: Pomnik pomordowanych żydów w Jedwabnem
Foto: Pomnik pomordowanych żydów w Jedwabnem
Foto: Kwiaty od  Tal Ben-Ari Yaalon, zastępcy ambasadora Izraela w Polsce
Foto: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich
Foto: Bp pomocniczy warszawski Rafał Maciej Markowski i ks. Wojciech Lemański
Foto: Tal Ben-Ari Yaalon, zastępcy ambasadora Izraela w Polsce
Foto:
Foto:
Foto: Bp. Rafał Markowski
Foto:
Foto: Wspomnienie zamordowanych
Foto:
Foto: Poseł Michał Szczerba
Foto:
Foto: Wojciech Sumliński, współautor książki „Powrót do Jedwabnego”
Foto: Ks. Wojciech Lemański, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp pomocniczy Warszawski Rafał Maciej Markowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę