Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Z leśniczymi kordelasami

Główne zdjęcie
fot. Sławomir Kowalczyk

Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, oraz ks. Krzysztof Jurczak znaleźli się wśród osób uhonorowanych Kordelasem Leśnika Polskiego. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Generalną Dyrekcję lub Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP).

Uroczystość odbyła się w szkółce leśnej Nadleśnictwa Giżycko (podlega RDLP w Białymstoku), gdzie urzęduje nadleśniczy Krzysztof Dąbkowski. Laureatom ozdobną broń leśników polskich wręczył Andrzej Józef Nowak, dyrektor RDLP w Białymstoku.
- Traktuję to wyróżnienie jako wielki zaszczyt. Dla mnie, Kurpia reprezentującego lud puszczański, taka nagroda związana z lasem, to jak Krzyż Walecznych dla żołnierza czy Oskar dla filmowca. Lasy Państwowe - moim zdaniem - to wzorcowy na skalę międzynarodową model dbania o przyrodę. Wspaniała działalność łączy w niezbędnym zakresie wykorzystywanie komercyjne zasobów leśnych, a jednocześnie dbałość o odtwarzanie lasów. Jest to możliwe także dzięki ludziom wspierającym Lasy Państwowe, przyjaciołom. Myślę, że Kordelas Leśnika Polskiego to dowód, że do takich przyjaciół jestem zaliczany - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Także ks. Krzysztof Jurczak, który dziś jest proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach, a przez lata zawiązany był z Łomżą jako wikariusz w parafii Krzyża Świętego i dyrektor Diecezjalnego Radia "Nadzieja" wywodzi się z Kurpi - ze Satrego Myszyńca. 

Kordelas Leśnika Polskiego, obok Złotego Kordelasa Leśnika Polskiego to najwyższe odznaczenie, jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Kordelas może być nadany także osobom i instytucjom spoza struktur Lasów Państwowych, które poprzez swoją działalność wspierają idee polskiego leśnictwa. Sam kordelas to paradna i honorowa broń pracowników Służby Leśnej, nawiązująca bezpośrednio do tradycji okresu międzywojennego. Obecny wzór obowiązuje od 1 marca 1930 roku. Każdy kordelas wręczany jako wyróżnienie ma swój kolejny, unikalny numer. Dołączana jest do niego także legitymacja, która poświadcza jego nadanie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę