Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Milionerów u nas mniej

Główne zdjęcie
Tyle w 2019 roku zarobił jednen z mieszkańców województwa podlaskiego

W ciągu roku w województwie podlaskim przybyło ponad 100 milionerów. Składając PIT za 2018 roku dochody powyżej miliona wskazało 758 osób, a za 2019 rok zrobiło to aż 859 osób. Najwięcej takich podatników było w Białymstoku i okolicach – 462, czyli o 74 więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie w okolicach Łomży liczba milionerów spadła z 91 do 90 osób, a w Suwałkach z 71 na 64.

Wzrost liczby milionerów w województwie podlaskim
Wzrost liczby milionerów w województwie podlaskim

Podsumowanie kampanii PIT za 2019 rok w woj. podlaskim przygotowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W tym roku pandemia koronawirusa sprawiła, że podatnicy mieli więcej czasu na złożenie swoich zeznań.
-  Złożone dokumenty zostały już przez urzędy skarbowe wprowadzone do systemów informatycznych, co daje możliwość podsumowania tegorocznych rozliczeń – podaje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS. - Rozliczając się za 2019 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,414 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 64 mln zł więcej niż przed rokiem. 

W 337 tys. zeznaniach PIT podatnicy wykazali, że to urząd skarbowy powinien zwrócić im nadpłatę. Jej łączna kwota to 380 mln zł. Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to ponad 786 tys. zł (przed rokiem było to 2,5 mln zł). 

Byli również tacy, którzy musieli dopłacić. W blisko 95 tys. zeznań wykazano niedopłatę i w związku z tym podatnicy musieli dopłacić fiskusowi prawie 216 mln zł. Rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to ponad 3,5 mln zł (w ubiegłym roku było to 4,5 mln zł).

Jeżeli chodzi o rekordowe dochody Podlasian, to z podsumowania białostockiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że największy dochód związany był z prowadzoną działalnością gospodarczą (osoby składające PIT-36 i PIT-36L). Najlepiej zarabiającym przedsiębiorcą okazał się podatnik z dochodem w wysokości ponad 34,6 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 wyniósł ponad 12 mln zł. Z kolei wśród najbardziej popularnych PIT-37, które składają najczęściej osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł ponad 4 mln zł. 

Przed rokiem dochody z zagranicy wykazało blisko 13 903 podatników. W tym roku zrobiło to 13 282 podatników, którzy wykazali łącznie ponad 553 mln dochodów uzyskanych za granicą. Przed rokiem, ci którzy zarabiali za granicą przywieźli łącznie ponad 530 mln zł.

W rozliczeniach za 2019 rok po raz pierwszy pojawiło się zwolnienie „Bez PIT dla młodych”. Skorzystało z niego 51 918 młodych podatników którzy nie ukończyli 26. roku życia i osiągali przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. Łączna kwota przychodu „młodych” podatników objęta w 2019 roku tym zwolnieniem to ponad 483 mln zł, w tym 366,7 mln zł to przychody z umów o pracę, a 116,5 mln zł to przychody z umów zleceń. Oznacza to, że od takiej kwoty osoby objęte zwolnieniem „Bez PIT dla młodych” nie zapłaciły podatku PIT.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę