Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

ZUS: Ostatni dzień na...

- Dzisiaj mija termin składania wniosków o zwolnienie ze składek. Wszyscy zainteresowani, którzy z różnych względów nie zdążyli jeszcze tego zrobić, a mają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mają czas do północy. Z kolei Ci, którzy chcą skorzystać z pomocy naszych pracowników muszą się pospieszyć. Sale Obsługi Klientów są otwarte do godziny 15-stej. W województwie podlaskim zatwierdzono do tej pory zwolnienie z opłacania składek na kwotę ponad 283 mln zł - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Za sprawą tzw. Tarczy Antykryzysowej część firm może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za trzy miesiące - od marca do maja 2020 r. Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek można uzyskać w wysokości 100% lub 50% ich łącznej kwoty. Zależy to od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.
O zwolnienie ze składek mogą się ubiegać firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start.
- Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Muszą także do tej daty złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania – przypomina Katarzyna Krupicka.

Obecnie wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez trzy miesiące oraz o dodatek solidarnościowy można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych.

Dodatek solidarnościowy 
Prawo do świadczenia przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę z powodu COVID-19 lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie wygasła. Świadczenie wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Chcąc skorzystać ze wsparcia za czerwiec wniosek trzeba złożyć jeszcze w tym miesiącu.

Duchowni
Osoba duchowna, przełożony domu zakonnego lub innej zwierzchniej instytucji diecezjalnej albo zakonnej, który jest płatnikiem składek, może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za osoby duchowne. Aby odzyskać opłacone składki za marzec należy się pospieszyć i wystąpić o ich zwrot do końca czerwca.
- Zwrot następuje na podstawie złożonego wniosku  o symbolu EZS-P w formie elektronicznej na portalu PUE ZUS lub RZS-P składanego w postaci papierowej pocztą lub osobiście w placówce ZUS, o ile na dzień jego rozpatrywania na koncie płatnika składek zostanie ustalona nadpłata. Tylko ten wniosek w odróżnieniu od wniosku o zwolnienie z opłacania składek czy dodatek solidarnościowy może być złożony w formie dokumentu elektronicznego na PUE ZUS jaki i w wersji papierowej.

materiał nadesłany

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę