Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Opracują dokumentację na powrót kolei pasażerskiej do Łomży

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują projekt remontu linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży. W piątek w Białymstoku podpisano umowę na dofinansowanie zadania z środków RPO Województwa Podlaskiego. - Dzięki inwestycji po latach możliwy będzie powrót pociągów pasażerskich na tej trasie – zapowiada PKP PLK dodając, że mieszkańcy z komfortowych stacji i przystanków zyskają dogodne połączenia koleją z Białymstokiem i Warszawą.

- Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne, powstają projekty i realizowane są prace na liniach, które znów będą służyły do komfortowych, bezpiecznych i przewidywalnych podróży koleją. Po powrocie pociągów do Lubina, przygotowywane jest połączenie do Zegrza. Konsekwentnie przygotowywany jest powrót połączeń pasażerskich na następne trasy jak ta Śniadowo – Łomża – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury obecny na uroczystości podpisania umowo o dofinansowanie.

- Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał ponad 4 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na przygotowanie dokumentacji projektowej, ponieważ linia kolejowa nr 49 na odcinku Śniadowo – Łomża jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

- Dokumentacja projektowa, a później realizacja projektu miedzy Śniadowem a Łomżą poprawią warunki komunikacyjne w regionie. Po latach będzie możliwości podróży koleją -  powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w czerwcu  ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej w ramach projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 49 na odcinku Śniadowo – Łomża” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wykonawca m.in. przygotuje dokumentację projektową oraz wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2021 -2027. Dokumentacja projektowa będzie gotowa w II kwartale 2023r. 

Realizację robót budowlanych na tej linii planuje się w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami projektu, na całej 17-kilometrowej trasie planowana jest budowa nowych torów i rozjazdów oraz instalacja komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zaprojektowany ma zostać także specjalny multimodalny peron w Łomży, który miałby obsługiwać połączenia kolejowe i autobusowe.

Zakładana maksymalna prędkość pociągów pasażerskich na zmodernizowanej linii Śniadowo – Lokża to 100 km/h, ale PKP PLK podaje, że analizowany będzie także wariant dla prędkości 120 km/h. Po nowych torach do Łomży miałby dojeżdżać cięższe i dłuższe pociągi - do 600 m długości.

Na początku wykonawca dokumentacji ma przeanalizować m.in. „rozszerzony wariant inwestycji” -  przebudowę układu torowego na stacji w Śniadowie w celu zapewnienia lepszych możliwości ruchu pociągów. 
- Analizowana będzie budowa łącznicy kolejowej, która umożliwi bezpośredni przejazd pociągów z Łomży w kierunku Białegostoku, bez konieczności manewrowania (zmiany kierunku jazdy)  na stacji w Śniadowie – podaje PKP PLK. - Po zakończeniu analiz wykonawca przygotuje pełną dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia robót.

Realizacja inwestycji planowana jest w ramach środków RPO Województwa Podlaskiego na lata 2021-2027. W sytuacji dostępnych środków finansowych samorząd województwa będzie mógł rozważyć realizację robót w ramach programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus do 2028 roku. Miasto Łomża zostało wskazane w Uchwale Rady Ministrów nr 151/2019 w sprawie ustanowienia programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus do 2028 roku, jako miejscowość z populacją powyżej 10 tys. osób, która nie posiada dostępu do kolei pasażerskiej – podała PKP PLK. 
Władze województwa podlaskiego już zapowiedziały, że przystąpią do tego programu i zgłoszą od niego linię nr 49 Łomża – Śniadowo, ale także linię nr 36 Śniadowo – Łapy. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę