Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Po rekordowych opadach Narew szybko się podnosi

Główne zdjęcie
Narew, plaża miejska

Po ostatnich obfitych opadach deszczu poziom Narwi szybko się podnosi. W Wiźnie od poniedziałkowego popołudnia rzeka urosła o ponad 60 cm. W Łomży od wczorajszego poranka przybyło 25 cm i dziś Narew po raz pierwszy od bardzo dawna osiągnęła „poziom wody średniej”.

Ostatni tydzień był wyjątkowo mokry. Opady były znacznie wyższe niż norma miesięczna dla czerwca, który obok lipca jest najbardziej mokrym miesiącem w roku. Stacja metrologiczna IMGW w Marianowie koło Piątnicy odnotowała w ciągu tygodnia ok. 115 mm deszczu. To tak jakby na metr kwadratowy ziemi wylać 115 litrów wody. Rekordowo dużo deszczu spadło w sobotę. Wówczas zanotowano tu opad rzędu  82,6 mm. To niemal dwa razy więcej niż zanotowano wcześniej maksymalna suma dobowa - 42,9 mm z 25 lipca 2017 r. 
Duże opady deszczu IMGW odnotowała także w innych miejscach regionu. W Dobrymlesie i Burzynie w ciągu tygodnia spadło po ok. 80 mm deszczu. 

W efekcie rzeki, które po suchej wiośnie utrzymywały się na niskich poziomach zyskały na mocy. Narew szybko rośnie od poniedziałku. W Łomży dziś rano rzeka osiągnęła 138 cm. To o 1 cm więcej niż wynosi dolna granica stanów średnich. Jeszcze wczoraj rano Narew miała tu 112 cm. Poziom wody będzie się jeszcze podnosił, bo powyżej Łomży przyrost  jest jeszcze większy. W Wiźnie od poniedziałku Narew urosła już o 62 cm. Tam granicę stanów średnich rzeka przekroczyła wczoraj po południu, a dziś jest już 20 cm ponad nią. 

Na najbliższe dwa dni synoptycy zapowiadają poprawę pogody. Dziś popołudniu jeśli wystąpią to tylko lokalnie, niewielkie i przelotne opady. Na jutro wcale opady nie są prognozowane. Wzrośnie za to temperatura, która ma osiągnąć od 26°C do 27°C w cieniu. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę