Dieta psów - czy wilki jedzą to samo co nasz pupil?
Mogłoby się wydawać, że skoro psy są blisko spokrewnione z wilkami, żywienie udomowionego zwierzęcia wyłącznie surowym mięsem jest dobrym rozwiązaniem. W rzeczywistości jednak taka dieta nie zapewni pupilowi wszystkich niezbędnych dla zdrowia jego organizmu składników.
Czy pies powinien jeść to samo co wilk?
Zwolennicy psiej diety opartej na surowym mięsie jako najważniejszy argument przemawiający za takim sposobem żywienia podają pokrewieństwo udomowionych zwierząt i wilków. Warto jednak pamiętać, że pokarm żyjących dziko wilków wcale nie jest tak zdrowy, jak mogłoby się wydawać. Zdarza się, że zwierzęta te długo głodują i nierzadko spożywają padlinę, która bywa zarażona pasożytami. Nieświeże jedzenie prowadzi do zatruć, a to z kolei wpływać może na skrócenie długości ich życia. Badania prowadzone na psach wykazały zaś zależność pomiędzy udomowieniem ich, a zdolnością do przyswajania diety bogatej w skrobię. Można więc powiedzieć, że przodkowie współczesnych psów przystosowały się w ten sposób do życia u boku człowieka. Oczywiście pamiętać przy tym trzeba, że nasi pupile mogą mieć różne preferencje żywieniowe oraz inną wrażliwość układu pokarmowego i niektórym psom spożywanie surowego mięsa nie służy, zwłaszcza jeśli taka dieta nie jest uzupełniana o inne istotne składniki.
Czym karmić psa?
Jedni wolą samodzielnie przygotowywać posiłki swoim psom, inni zaś podają gotową karmę, co z pewnością jest najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Niezależnie od wybranej metody żywienia istotne jest, aby zwracać uwagę na jakość karmy oraz zapewnienie pupilowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, czyli białka, węglowodanów, tłuszczu, błonnika, witamin oraz makro i mikroelementów, a wszystko to podawane w odpowiednich proporcjach. Podczas wybierania karmy koniecznie więc trzeba zajrzeć do składu pożywienia, a w razie wątpliwości poradzić się lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli nasz pupil ma problemy ze zdrowiem. Częstotliwość podawania posiłków i ich wielkość powinna zaś uwzględniać wiek psa i jego rasę, a także zapotrzebowanie na energię. Wybór konkretnego produktu uzależniony jest również od preferencji zwierzaka – niektóre psiaki wolą karmy mokre, inne zaś chętniej zjadają „chrupki”. Dobrym rozwiązaniem jest np. karma Josera Festival 15 kg, którą można podawać zarówno w formie suchej, jak i mokrej – wystarczy ją tylko namoczyć. Jeśli chcemy zapewnić pupilowi pełnowartościowe posiłki bezpieczne dla jego zdrowia, najlepiej jest zaopatrywać się w karmę wysokiej jakości od sprawdzonego producenta. W przypadku czworonogów z problemami zdrowotnymi karmę weterynaryjną można podawać tylko jeśli lekarz opiekujący się psem takie pożywienie zaleci. Źle dobrana karma tego typu może pogorszyć dolegliwości!
Więcej na Zoopers.pl!
tekst płatny