Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w... Diecezji Łomżyńskiej

1 lipca 2020 roku wchodzą w życie „Wytyczne dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej”, tj. Archidiecezji Białostockiej, Diecezji Drohiczyńskiej i Diecezji Łomżyńskiej. Dokument podpisali abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Białostocki, bp. Piotr Sawczuk Biskup Drohiczyński i bp. Janusz Stepnowski Biskup Łomżyński. - Przygotowane Wytyczne przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezjalnych, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane, jak i świeckie, które podejmują jakąkolwiek posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych – czytamy w komunikacie kurii podpisanym przez ks bp. Tadeusza Bronakowskiego Wikariusza Generalnego w Łomży.

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (ME 25.40)
- Słowa Jezusa Chrystusa wypowiedziane do tych, którzy uwierzyli w Niego poszli za Nim, stają się się dla współczesnego Kościoła szczególnym wezwaniem do refleksji i  głębokiego rachunku sumienia – napisali biskupi we wstępie do „Wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej”. - Stając jednak w prawdzie, mamy świadomość tego, że niektórzy spośród tych, którzy winni być świadkami kochającego Boga, szczególnie wobec tych „najmniejszych” sprzeniewierzyli się swoje misji, burzyli zamiast budować, zadając bolesne rany, zamiast prawdziwie kochać. (…) Świadomi naszej odpowiedzialności przed Bogiem, a także mając też na uwadze wskazania Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski, niniejszym dekretem zatwierdzamy Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej”. Tym samym wszystkim kapłanom siostrom i braciom zakonnym, katechetom, animatorom, całemu Bomu Ludowi, z głęboką troską przekazujemy wskazania, którymi mają kierować podejmując posługę wobec dzieci i młodzieży na terenie archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej i diecezji łomżyńskiej” - czytamy we wstępie do dokumentu. Pełną jego treść publikujemy w załączniku do tej informacji. 

Zapisano w nim m.in., że dzieci i młodzież powierzeni duszpasterskiej trosce Kościoła mają prawo do: 

 • swobody wypowiedzi,
 • poszanowania własnej godności, 
 • przynależności, np. do rodziny czy grupy, oraz do kontaktów i relacji społecznych, 
 • otrzymania wsparcia w rozwoju,
 • budowania i potwierdzania własnej tożsamości, 
 • poważnego traktowania zgłaszanych dorosłym problemów,
 • poczucia bezpieczeństwa i doświadczania odpowiedzialnej miłości, 
 • ochrony przed wszelkimi formami dyskryminacji,
 • poznania oraz do ochrony swoich praw i potrzeb.

Powyższe prawa są niezbywalne, a ich ograniczenia mogą wynikać tylko norm prawnych, wykonalnych lub prawomocnych orzeczeń władzy sądowniczej, które mają na celu ochronę praw innych osób, a także życia i zdrowia tych osób oraz moralności społecznej.

- Metropolitalny Zespół ds. Prewencji opracował kodeks zachowań, który ma być elementem systemu prewencji w całej Metropolii Białostockiej, w tym Diecezji Łomżyńskiej – napisał  ks. bp. Bronakowski tłumacząc w komunikacie Kurii, że informacje te "miały być przedmiotem refleksji podczas najbliższego zebrania Kongregacji Dziekanów, które ze względu na trwający stan epidemii zostało odwołane”. - Odwołanie Kongregacji wymusza na nas inny sposób przekazania decyzji Biskupa Łomżyńskiego dotyczącej wejścia w życie z dniem 1 lipca 2020 roku Wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej, tj. Archidiecezji Białostockiej, Diecezji Drohiczyńskiej i Diecezji Łomżyńskiej. (...) Dlatego też wszyscy zaangażowani w tę posługę, w tym również wychowawcy, wykładowcy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego, zobowiązani są do zapoznania się z Wytycznymi oraz do pisemnego poświadczenia stosowania ich w misji duszpasterskiej oraz życiu osobistym – napisał biskup Bronakowski dodając, że „warunkiem włączenia w działalność duszpasterską Kościoła jest szczegółowe zapoznanie się z Wytycznymi i podpisanie Deklaracji.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę