Procesje Bożego Ciała wyjdą na łomżyńskie ulice... w maseczkach
W czwartek przypada Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. W tym roku, w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rządzących w stanie epidemii koronawirusa, miało nie być procesji ulicami miasta, a jedynie wokół świątyń. Na kilka dni przez uroczystościami Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski wydał nowe zarządzenie i „zachęcił” duszpasterzy do organizowania tradycyjnych procesji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po tej decyzji procesje eucharystyczne wyjdą ze wszystkich łomżyńskich parafii. Wierni mają iść w maseczkach ochronnych.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa to jedno z najważniejszych świat w Kościele. Zaliczane do 7 świąt nakazanych, w których wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej. To także dzień ustawowo wolny od pracy. Charakterystycznym elementem uroczystości są wielotysięczne procesje, które z Najświętszym Sakramentem wychodzą na ulice miast i wsi. To publiczna demonstracja wiary Polaków.
- Przez udział w procesji publicznie wyznajemy wiarę w obecność Jezusa Chrystusa wśród nas – mówił w niedzielę ks. prał. dr Wojciech Nowacki, proboszcz parafii Bożego Ciała w Łomży, zachęcając do licznego udziału w Mszy świętej i procesji.
Pomimo pandemii koronawirusa i obaw, że tegoroczne procesje Bożego Ciała mogą się nie odbyć, w czwartek na ulice Łomży tradycyjnie wyjdzie siedem parafialnych procesji.
Procesja z parafii katedralnej wyruszy około godziny 11.00 - po Mszy świętej sprawowanej o godzinie 10.00. Będzie to wspólna procesja organizowana z parafią Ojców Kapucynów (Msza św. także o godz. 10.00). W tym roku, w związku z pracami remontowymi na ul. Rządowej, zmieniona jest trasa, którą za Najświętszym Sakramentem będą podążać wierni.
- Z Katedry przejdziemy do ul. Sadowej, potem ul. Polową, ul. Sienkiewicza, Dworną i Sadową wrócimy do Katedry. Ołtarze będą przy Szkołach Katolickich, przy seminarium, na rogu ul. Sienkiewicza i Dwornej oraz przy Kurii Diecezjalnej – ogłaszał proboszcz ks. Marian Mieczkowski.
Duchowny zachęcał wiernych do udziału w uroczystej procesji Bożego Ciała, ale także by wyrazić naszą wdzięczność Jezusowi Eucharystycznemu poprzez dekoracje okien mieszkań i domów, szczególnie na trasie przejścia procesji.
Po Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.00 wyruszy także procesja Bożego Ciała z parafii pw. NMP Częstochowskiej (ul. Poznańska). Trasa procesji wiedzie uliczkami pobliskiego osiedla Kraska – Strusia, Pawia, Krucza, Kraska.
W parafii Miłosierdzia Bożego (ul. Kardynała St. Wyszyńskiego) procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbędzie się po Mszy św. o 10.30. (czyli wyruszy ok. 11.30). Procesja z kościoła przejdzie ulicą Mickiewicza, następnie ul. Moniuszki przed Szkołą Podstawową nr 7, ul. Spółdzielczą, Moniuszki przy blokach 14 i 16 do Mickiewicza i powrót do ołtarza papieskiego. Ołtarze będą przygotowane przy bloku Moniuszki 4, Spółdzielczej, Moniuszki 16, przy ołtarzu papieskim
W parafii Krzyża Świętego (ul. Zawadzka) procesja odbędzie się po Mszy św. o godz. 10.30. Wierni za Najświętszym Sakramentem przejdą ulicami: Zawadzką, Piłsudskiego, Kazańską i Porucznika Łagody.
- Procesję zakończymy uroczystym błogosławieństwem i odśpiewaniem dziękczynnego hymnu na placu przed kościołem – przekazywał w ogłoszeniach parafialnych ks. Andrzej Godlewski. - Ks. Biskup zezwolił na zorganizowanie procesji Bożego Ciała ulicami parafii pod warunkiem, że uczestnicy zadbają o maseczki ochronne zakrywające usta i nos oraz zachowają stosowną odległość pomiędzy uczestnikami. Prosimy o sumienne przestrzeganie tych zasad.
W parafii św. Brunona z Kwerfurtu (ul. Wojska Polskiego) procesja wyruszy po Mszy Św. celebrowanej o godz. 11.00. Procesja przejdzie ulicami Wojska Polskiego, Nowoprojektowaną, Wesołą i Wojska Polskiego.
- Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego narodu – zachęcał do udziału w procesji proboszcz ks. Dariusz Nagórski wyjaśniając, że podczas zgromadzeń organizowanych poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego nie obowiązuje limit 150 osób, a uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w maseczki ochronne i ich bezwzględne używanie w czasie procesji.
W parafii pw. św. Andrzeja Boboli (ul. Wąska) procesja wyruszy po Mszy św. sprawowanej o godz. 12.30.
- Nasza parafialna procesja Bożego Ciała wyruszy tradycyjną trasą do czterech ołtarzy, ul. Ks. Bp. Łukomskiego, Ks. Anny 22, Ks. Janusza, Rycerską, Kasztelańską wróci do świątyni. Na zakończenie procesji błogosławieństwo na cztery strony świata i hymn „Ciebie Boga wysławiamy” - podawał w ogłoszeniach ks. Andrzej Popielski
W parafii Bożego Ciała (ul. Przykoszarowa) uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało jest świętem patronalnym parafii. Po Mszy Świętej o godz. 12.00 wyruszy procesja eucharystyczna ulicami miasta do czterech ołtarzy w tradycyjnych miejscach.
- Ze względy na trudność zachowania bezpiecznej odległości, uczestnicy procesji mają obowiązek zakrywania ust i nosa - przypominał ks. Wojciech Nowacki. - Przez udział w procesji publicznie wyznajemy wiarę w obecność Jezusa Chrystusa wśród nas. Zadbajmy o dekoracje naszych domów, aby dać wyraz wiary i przyznać się do Jezusa. Przede wszystkim przygotujmy Jezusowi nasze serca przez spowiedź świętą. Zadbajmy o to, aby możliwie wszyscy w tym dniu byli w stanie łaski i przystąpili do Komunii świętej – mówił kapłan.