Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Nowa polityka śmieciowa

Od dziś w Łomży zaczyna obowiązywać nowa polityka śmieciowa. Zmieniają się zasady opłat tzw. podatku śmieciowego. Teraz opłata wnoszona jest od osoby, a nie gospodarstwa jak były przez ostatnie lata. Dla zdecydowanej większości mieszkańców oznacza podwyżki. W skrajnym przypadku może ona wynieść nawet 300%

Uchwały określające „nową politykę śmieciową” Łomży zostały przyjęte na kwietniowej sesji Rady Miejskiej. Prezydencka większość pozbawiła mniejszość radnych prawa wypowiadania się na ten temat i pakiet uchwał śmieciowych przyjęto „bez dyskusji” 13 głosami „za”. Rzekomym powodem odebrania prawa radnym do wpływania na kształt przepisów mających obowiązywać mieszkańców od czerwca, miały być obrady powołanego jesienią ubiegłego roku przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego „zespołu śmieciowego”. Obrady tego gremium były skryte przed opinią publiczną, ale jak ujawniliśmy, to nie „zespół” ustalił wysokości opłat podatku śmieciowego. On jedynie ograniczył się do rekomendacji: „Członkowie Zespołu - po analizie wad i zalet metody obliczania stawki opłaty od „osoby” uznają ją za najbardziej odpowiednią dla miasta Łomża i rekomendują jej przyjęcie. 
Kto zatem opracował wysoki cennik opłat za śmieci w Łomży, który „bez dyskusji” musieli przyjmować radni miasta? 
- Projekty uchwał i wysokości stawek, na podstawie opracowanych rekomendacji, kosztów funkcjonowania systemu i danych meldunkowych, opracowywali merytoryczni pracownicy Urzędu Miejskiego – przyznał Łukasz Czech z ratusza. 
To tajemniczy „Oni” zdecydowali zatem, że stawki opłat będą o 30% wyższe od stawek wynikających z szacowany na ten rok kosztów miejskiej gospodarki śmieciowej. 
Jeden z „poufnych” dokumentów komisji śmieciowej zawiera rozliczenie tych kosztów na mieszkańców według różnych dopuszczalnych w kraju metod. Jedną z nich jest metoda od osoby. Przygotowujący kalkulację miejscy urzędnicy wyliczyli, że dla zbilansowania wszystkich kosztów z wpływami wystarczy, aby opłata za śmieci od osoby w blokach wynosiła 12,27 zł, a w domkach jednorodzinnych 15,46 zł. 
Przyjęte w uchwale „bez dyskusji” przez Radę Miejską stawki opłat są jednak o ponad 30% wyższe. Dlaczego stawki są tak zawyżone, tego władze miasta nigdy nie wyjaśniły. 

Nowa polityka śmieciowa zawiera także ulgi – 50% dla osób ubogich i 20% dla rodzin wielodzielnych, oraz 1 zł dla każdej osoby z gospodarstw w domkach jednorodzinnych, jeśli sami będą kompostować śmieci. 

Oto symulacja wysokości opłat za śmieci, które od czerwca mieliby wnosić mieszkańcy Łomży.

Stawki opłat w blokach

 • 1 osoba - 16 zł (4 zł mniej niż dotychczas)
 • 2 osoby - 32 zł (podwyżka o 2 zł)
 • 3 osoby - 48 zł (podwyżka o 18 zł)
 • 4 osoby - 64 zł (podwyżka o 34 zł)
 • 5 osób - 64 zł (po zastosowaniu 20% ulgi dla dużych rodzin podwyżka o 34 zł)
 • 6 osób – 76,8 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 46,8 zł)
 • 7 osób – 89,6 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 59,6 zł)
 • 8 osób – 102,4 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 72,4 zł)

Stawki opłat w domkach jednorodzinnych

 • 1 osoba - 22 zł (8 zł mniej niż dotychczas)
 • 2 osoby - 44 zł (7 zł mniej niż dotychczas)
 • 3 osoby - 66 zł (podwyżka o 15 zł)
 • 4 osoby - 88 zł (podwyżka o 37 zł)
 • 5 osób - 88 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 37 zł)
 • 6 osób – 105,6 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 54,6 zł)
 • 7 osób – 123,2 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 72,2 zł)
 • 8 osób – 140,8 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 89,8 zł)  

Za przyjęciem nowej polityki śmieciowej Łomży zagłosowało 13 z 23 miejskich radnych: Maciej Borysewicz, Witold Chludziński, Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Wojciech Michalak, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Mariusz Tarka i Andrzej Wojtkowski. To radni z „koalicji prezydenckiej” i Wojciech Michalak, który jako radny i prezes ŁSM był członkiem prezydenckiego zespołu, który przygotowywał „nową politykę śmieciową”.

Ważne! Opłatę za śmieci w całym kraju, także w Łomży, w przypadku przyjęcia systemu „od mieszkańca” wnosi  się od osób zamieszkałych, a nie zameldowanych pod tym adresem. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę