Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Technik usług kosmetycznych - co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Rozwój branży kosmetycznej trwa od kilku lat i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta miałaby ulec zmianie. Wzrost sprzedaży kosmetyków oraz usług gwarantuje jej wysoką pozycję nie tylko na rynku krajowym, ale również zagranicznym. Osoby z odpowiednimi kompetencjami mogą zatem szukać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej. Zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne wzrasta z roku na rok, na co wpływ ma dążenie do nienagannego wyglądu oraz kult idealnego ciała, rozpowszechniany za pośrednictwem mediów masowych. To wielka szansa na rozwój nie tylko dla pracowników branży, ale także osób, które planują rozpoczęcie nauki w szkołach kosmetycznych.

Czym zajmuje się kosmetyczka w swojej codziennej pracy?

Technik usług kosmetycznych wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze i upiększające zarówno na twarz, jak i całe ciało. Osoba na tym stanowisku potrafi nie tylko określić potrzeby i rodzaj skóry pacjenta, ale również rozpoznać choroby oraz dobrać odpowiednią terapię. Technik usług kosmetycznych udziela pomocy w przypadku uporczywego trądziku, widocznych blizn i przebarwień, cellulitu, rozstępów, zmarszczek oraz innych niedoskonałości. Osoby, które korzystają z usług kosmetyczny, niejednokrotnie borykają się z ogromnymi kompleksami na punkcie swojego wyglądu. Z tego powodu praca ta wymaga życzliwości, empatii i profesjonalnego podejścia do klienta.

Profesja kosmetyczki pozwala na wybór konkretnej drogi rozwoju. Nie musi ona ograniczać się wyłącznie do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Osoby na tym stanowisku zajmują się również wizażem, stylizacją paznokci, makijażem permanentnym lub depilacją. Możliwości jest naprawdę wiele. 

Jak zostać kosmetyczką?

Oferta edukacyjna dla osób zainteresowanych branżą jest bardzo bogata - mogą oni wybierać między szkołami policealnymi Gowork, uczelniami lub kursami. Najprostszą drogą do zostania technikiem usług kosmetycznych jest zdobycie tytułu i kwalifikacji zawodowych w szkole policealnej. Placówki te przygotowują przyszłe kosmetyczki zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Słuchacze odbywają zajęcia w salach zaaranżowanych na wzór prawdziwych gabinetów urody, gdzie uczą się obsługi sprzętów, z których na co dzień korzystają zawodowcy. Mają oni dostęp do aparatów, narzędzi oraz materiałów dydaktycznych opracowanych przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Absolwent szkoły jest przygotowany do pracy w miejscach takich jak gabinety kosmetyczne, SPA, salony urody i wiele innych. 

W branży kosmetycznej konieczne jest ciągłe i wielostronne samodoskonalenie. Kosmetyczki, które dążą do profesjonalizmu, muszą śledzić najnowsze informacje ze świata beauty, pogłębiać swoją wiedzę oraz podnosić kwalifikacje. Szczególnie, że na rynek wchodzą coraz to nowe produkty i innowacje, w efekcie czego rosną wymagania pracodawców względem umiejętności pracowników. Kosmetyczki mogą również korzystać z bogatej oferty kursów, szkoleń i warsztatów, aby zdobyć dodatkowe certyfikaty.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę