Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Premier w zambrowskim Monolicie

Główne zdjęcie
od lewej: Jqacek Sutkowski z Monolit, premier Mateusz Morawiecki, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka (fot. KPRM)

- To jest pierwszy, bardzo poważny sygnał, taki promyk nadziei, że wchodzimy z powrotem na ścieżkę rozwoju – mówi premier Mateusz Morawiecki w zambrowskiej firmie Monolit komentując zapowiedź władz firmy, że chce w tym roku zwiększać zatrudnienie. Firma dziś zatrudnia 200 osób i co podkreślał premier skorzystała z trzech produktów tarczy antykryzysowej. - Dla nas najważniejsza jest ochrona miejsc pracy i te 200 ochronionych tutaj miejsc pracy dzięki tarczy, to jest 200 ochronionych rodzin w Zambrowie – mówi premier Morawiecki.

Zambrowska firma Monolit zajmuje się produkcją okien. Znaczną część produkcji eksportuje. W czwartkowe południe w hali zakładu odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Premier i prezes podsumowali dotychczasowe efekty działania tarczy antykryzysowej oraz pakietu pomocowego BGK.
- Społeczeństwa i państwa, rządy na całym świecie stanęły przed dylematem - czy ratować gospodarkę czy społeczeństwo. Uważaliśmy zawsze, że to fałszywy dylemat, że społeczeństwo i gospodarka to jedno – mówił premier Morawiecki przekonując, że dzięki tarczy antykryzysowej „udało się pomóc ludziom w ratowaniu miejsc pracy”. - Po tych dwóch, dwóch i pół miesiącu, kiedy musieliśmy zamrozić gospodarkę, kiedy musieliśmy zamknąć cześć gospodarki, jesteśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu – dodawał premier wskazując że właściciele zambrowskiej firmy Monolit, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej, już teraz planują nowe inwestycje i zatrudnienia dodatkowych pracowników. - To jest pierwszy, bardzo poważny sygnał, taki promyk nadziei, że wchodzimy z powrotem na ścieżkę rozwoju – oceniał premier. 
Przekonywał, że to dzięki skutecznym działaniom rządu i przyjętym rozwiązaniom w tarczy antykryzysowej. 
- Najważniejsze jest to, że potrafiliśmy przechować tkankę produkcyjną naszych przedsiębiorstw – mówił premier komentując dane GUS o spadku produkcji przemysłowej w kwietniu o 24,6%. - Najważniejsze jest to, które państwa w jaki sposób dbają o swoje miejsca pracy, o swoje przedsiębiorstwa i mam przekonanie, że jak tylko eksport będzie z powrotem możliwy, to również ta produkcja przemysłowa ruszy i te wskaźniki będą coraz lepsze - dodawał. 

- Tarcza zdaje egzamin, gdyż dzięki wprowadzonym rozwiązaniom udało się ochronić 5 milionów miejsc pracy - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. - Prawie 9 tys. firm skorzystało z gwarancji, z kredytów, które są zabezpieczone gwarancją BGK. A wygenerowane kredyty to ponad 6 mld zł. To ogromny zastrzyk dla gospodarki - podkreśliła szefowa BGK, wskazując, że wprowadzona tarcza „zdaje egzamin”.

Jacek Sutkowski z firmy Monolit potwierdzał, że w tym roku firma planuje zatrudnić nowych pracowników i zwiększyć eksport produktów z obecnych 30% do 50% "mimo otoczki związanej z koronawirusem". Mówił, że jako przedsiębiorcy realnie odczuwają tarczę antykryzysową. 
- Możemy z nią iść w tym trudnym czasie – mówił przedsiębiorca zaznaczając, że uzyskanie w jej ramach pomocy finansowej było „banalnie proste” i bardzo szybkie. - Jednego dnia złożyliśmy wniosek, drugiego dostaliśmy akceptację, a trzeciego dnia środki były na koncie – opowiadał Jacek Sutkowski.

Być jak monolit... 
W trakcie wystąpienia w Zambrowie premier Mateusz Morawiecki nawiązywał także do nazwy firmy i słów byłego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski Adama Nawałki. 
- Jak polska reprezentacja grała słabszy mecz, to trener Nawałka zwykł mawiać, że drużyna nie była monolitem. Otóż to jest, szanowni Państwo, kluczowe, żeby nasza drużyna, nasz rząd razem z panem prezydentem, z Sejmem były monolitem. Żebyśmy potrafili współpracować w tych najbliższych miesiącach i latach jak monolit. To jest ważne dla szybkiego podejmowania decyzji, ochrony polskich miejsc pracy, polskich firm, polskich rynków, rynków zbytu na całym świecie, które polscy przedsiębiorcy podbili. Musimy być jak monolit, jak nazwa tej firmy w Zambrowie w której się znajdujemy. Gratuluję pracownikom i kierownictwu, że we współpracy z instytucjami państwa polskiego uratowaliście te miejsca pracy – dodawał premier.

Foto: od lewej: Jqacek Sutkowski z Monolit, premier Mateusz Morawiecki,  prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka (fot. KPRM)
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę