Miliony dla łomżyńskich przedsiębiorców
Ponad 15 milionów „wpompował” łomżyński zatrudniak w lokalne firmy. To pieniądze w ramach działań tzw. Tarczy Antykryzysowej w związku z koronawirusem. Gro środków trafiło do przedsiębiorców jako mikropożyczki, które mogą zostać umorzone. O takie wsparcie do łomżyńskiego PUP wystąpiło do wczoraj ponad 4 tysiące przedsiębiorców. Ponad 2600 z nich już otrzymało środki na konta.
Udzielane przez PUP mikropożyczki dla przedsiębiorców na utrzymanie działalności cieszą się ogromną popularnością w całym kraju. Z Urzędu można otrzymać do 5 tys. zł pożyczki i ta pomoc nie koliduje z innymi formami pomocy – np. zwolenianie z opłacania składek ZUS. Co ważne pożyczka wraz z odsetkami może być umorzona pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia utrzyma działalność. Wnioski o przyznanie mikropożyczek do miejscowego PUP złożyło ponad 4000 przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich został przez urzędników „zrealizowana”, a – według danych na wczoraj - 2611 przedsiębiorców otrzymało już wypłaty środków. Łącznie na ich konta Powiatowy Urząd Pracy przelał ponad 13 milionów złotych. Na wypłaty czeka jeszcze ponad tysiąc przedsiębiorców, na których konta ma wpłynąć blisko 7 milionów złotych.
- Rozumiem, że przedsiębiorcy się niecierpliwią, oczekują, że bardzo szybko ich wnioski będą rozpatrzone, ale apeluję o cierpliwość. Wszystkie wnioski, które zostały złożone i spełniają wymagania, otrzymają wsparcie – mówi Elżbieta Olejniczak-Bazydło, z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży zaznaczając, że dotychczas negatywnie rozpatrzono tylko 76 wniosków, bo składający je przedsiębiorcy nie spełniali wymagań ustawowych. - Jeśli są braki we wnioskach, my ich nie odrzucamy. Zapraszamy przedsiębiorców, aby się z nami skontaktowali i skorygowali te braki, tak aby wsparcie można było wypłacić – dodaje dyrektor Elżbieta Olejniczak-Bazydło zauważając, że ramach składanych przed przedsiębiorców wniosków o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników, oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, „ani jeden wniosek, który wpłynął do Urzędu nie był wypełniony bezbłędnie”.
To działanie, to drugi element Tarczy Antykryzysowej. W przypadku tego mechanizmu wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości spadku obrotów. Przy spadku o 30% dofinansowanie wyniesie 50%, przy spadku o 50% - 70%, a przy spadku o 80% aż 90% kosztów wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie także ze składkami na ubezpieczenia społeczne jeśli ich opłacanie nie zostało zawieszone przez ZUS.
Do łomżyńskiego PUP wpłynęło dotychczas 290 wniosków od osób samozatrudnionych, 137 wniosków od mikroprzedsiębiorstw, 24 wnioski od małych przedsiębiorców, 4 wnioski od przedsiębiorstw średnich i 2 od organizacji pozarządowych, które także mogą ubiegać się o to wsparcie. Łączna kwota wsparcia o jaką zawnioskowali łomżyńscy przedsiębiorcy sięga 5 i pół miliona złotych.
- Mam nadzieję, że do końca maja powinniśmy zrealizować wnioski, które wpłynęły w kwietniu – mówi dyrektor Olejniczak-Bazydło zaznaczając, że może być niewielki poślizg, także dlatego, że nie ma wniosków bezbłędnie wypełnionych i przedsiębiorcy proszeni są o ich korektę.
Dotychczas w ramach tego działania wsparciem zostało objętych blisko 200 pracowników i ponad 200 jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą.
- Należy się spodziewać, że większa ilość wniosków zostanie złożona w maju i czerwcu – dodaje wicedyrektor PUP Łomża.
Formalnie drugi nabór wniosków na to działanie kończy się jutro – 21 maja, ale natychmiast będzie rozpoczynany trzeci kolejny, aby potrzebujący wsparcia przedsiębiorcy wnioski mogli składać bez przerwy.
- Środki na wypłatę tego wsparcia, oraz mikropożyczek są zapewnione i nie ma obawy, że pieniędzy zabraknie – zapewnia dyrektor Elżbieta Olejniczak-Bazydło.