100. urodziny Jana Pawła II w Łomży i Watykanie
Bez rozmodlonych tłumów i uroczystości Łomża wspomina 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka w latach 1978 – 2005. Ogłoszony świętym w 2014 r. namiestnik Chrystusa wpisał się w historię Łomży wiekopomnie, odwiedzając miasto i Diecezję Łomżyńską 4. i 5. czerwca 1991 podczas pielgrzymki do Ojczyzny. Cztery lata później Rada Miejska nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łomży. W pochmurny, dżdżysty poniedziałek, 18. maja, delegacje złożyły kwiaty wdzięczności i pamięci przed wyniosłym pomnikiem Jana Pawła II na placu, którego jest patronem. Błogosławił z wysokości przy Wyższym Seminarium Duchownym.
Godzinę złożenia kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II, autorstwa Gustawa Zemło, wybrano nie przez przypadek. Jak mówił prowadzący spotkanie rocznicowe Ojciec Jan Bońkowski, „o tej porze odbywały się spotkania z Janem Pawłem II na placu św. Piotra w Rzymie podczas modlitwy Anioł Pański”. Kapucyn z Łomży przybliżył zawierzenie Papieża Wielkiego Maryi, której inicjał widnieje w Jego herbie i haśle „Totus tuus” - „Cały Twój”, czyli Maryi. Zakonnik zmówił modlitwę „Regina coeli” - m.in., ze słowami: „Królowo nieba, wesel się, bo ten którego nosiłaś, zmartwychwstał”. W przemowie przypomniał, że Jan Paweł odwiedził łomżyńską Katedrę, co zapamiętał znakomicie ks. Jarosław Kotowski, obecny rektor WSD. - Byłem wówczas alumnem łomżyńskiego seminarium... – wspomina, patrząc na pomnik papieski i pieczołowicie odremontowaną starą część seminarium. 4. i 5. czerwca '91 to radosne dni spotkania z Papieżem, co poprzedziły porządki, przygotowanie miasta i uczelni w nowej części, którą poświęcił Jan Paweł II (widocznej od strony ul. Sadowej). Wszyscy mieli świadomość i poczucie wyjątkowości wydarzenia. - W oczekiwaniu była radość spotkania, po którym mieliśmy niedowierzanie, czy to naprawdę się stało – wraca pamięcią do niepowtarzalnego faktu w 1000-letniej historii Łomży, zadziwiony, że z profesorami WSD i kolegami uczestniczył i był świadkiem Historii. W życiu alumna i księdza realizuje przesłanie Papieża, wyrażone słowami: „Jesteście tu po to, żeby Duch Święty kształtował was na pomocników Boga w rozszerzaniu na cały świata zbawczego orędzia Chrystusa”. Słowa Jana Pawła II okazały się dewizą kształcenia pokoleń.
Papież Polak gościł w Katedrze i seminarium
Rodzinne Wadowice, gdzie Karol Wojtyła urodził się 18. maja 1920 r., zawdzięczają rozsławienie na całą Polskę za sprawą kremówek, które w żartobliwym wspomnieniu z okresu matury przywołał Jan Paweł II na spotkaniu z wadowiczanami w 1999 r.. W historii Łomży JP II zapisał się znacząco z kilku powodów. Przede wszystkim, papież Polak poświęcił kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, który 8 lat potem zyskał rangę sanktuarium. W tym miejscu sprawowania 4. czerwca 1991 Eucharystii przez Następcę Piotra, z którym modliło się około 100 do 200 tysięcy wiernych, także rolników, stanęła po 8 latach figura Chrystusa Króla Miłosierdzia i Wszechświata. Dzisiaj sylwetka Króla z Nazaretu patrzy na zielone błonia, gdzie pięknieje z roku na rok Park Jana Pawła II. Papież przyleciał do Łomży helikopterem i dlatego w narożniku Skate Parku, niedaleko miejsca lądowania, położono upamiętniającą wydarzenie rzeźbę – liść. Podczas pamiętnej mszy św. na błoniach Papież ukoronował obraz Matki Bożej Łomżyńskiej, którą nazwał Matką Bożą Pięknej Miłości. Dzień po akcie koronacji spotkał się w Katedrze z Litwinami i poświęcił nowobudowany gmach seminarium.
Papież Franciszek przy grobie Jana Pawła II
Pierwszą wiązankę przy pomniku papieskim złożyli dwaj mężczyźni w stroju szlacheckim Bractwa Kurkowego i zaciągnęli wartę. Potem wiązanki składało kilka delegacji, np., poseł PiS Lech Antoni Kołakowski i senator PiS Marek Komorowski. W pierwszym rzędzie stał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Jako 7-letni chłopiec był na mszy papieskiej w 1991. Tata wziął syna na ramiona, aby widział papieża i papamobile, auto przystosowane do witania się Ojca Św. z ludźmi. - Do kazania z Łomży wróciłem po latach, z wydarzenia pamiętam ogromne tłumy, entuzjazm i euforię – dzieli się wspomnieniem prezydent. Drugi raz „osobiście w tłumie” spotkał papieża w Łowiczu: jako uczeń pojechał z delegacją SP nr 10 na zjazd szkół, mających za patrona papieża. Z nauczania Świętego za najważniejsze uważa wsparcie ducha wolności w Polsce, owocujące powstaniem „Solidarności” w 1980 r. i obaleniem Muru Berlińskiego w 1989 r.. Ważny jest też ekumeniczny dialog z Żydami i wyznawcami innych religii oraz szacunek dla człowieka, niezależnie od rasy, kultury, zamożności.
Po dwóch dniach w Łomży papież gościł w Białymstoku - na Krywlanach modliło się 300 tysięcy wiernych - i w 1999 w Drohiczynie. Na mszach był O. Jan, ale pamięta audiencję dla kapucynów w Rzymie. Prosił o błogosławieństwo misji na Białorusi i harcerzy. Ich komendant, na kilka lat przed uznaniem świętości JP II, miał guza w mózgu do operacji, widzenie Papieża i nagłe wyzdrowienie...
W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły przy Jego grobie w bazylice św. Piotra odprawiał mszę św. papież Franciszek. Biskup łomżyński Janusz Stepnowski zachęcił diecezjan do „duchowej łączności z Następcą św. Piotra.” Kuria informowała, że „uroczystość urodzin Papieża Polaka była od dawna przygotowywana także przez naszą Diecezję. Jednak z uwagi na ograniczenia związane z epidemią, większość z nich nie może odbyć się w tym czasie. Ufamy, że okazją do uroczystego świętowania będzie, przypadająca 4. i 5. czerwca 2021 r., 30. rocznica pobytu Ojca św. w Łomży”. W niedzielę odbywały się msze dziękczynne za pontyfikat św. Jana Pawła II i odczytano List Prezydium KEP.
Mirosław R. Derewońko