Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Konorawirus uderza w dochody Łomży

Główne zdjęcie
Łomżyński ratusz (zdjęcie ilustracyjne)

Wpływy u udziału w podatku dochodowym mieszkańców to jedno z głównych źródeł dochodów miasta Łomża. W tym roku, zgodnie z planem z tego źródła budżet miasta ma otrzymać blisko 83 miliony złotych. To powinno być po ok. 6,9 mln zł średnio miesięcznie. Jest dużo mniej.

 Przy wynagrodzeniu pracownika „na rękę” rzędu ok. 3 tys. zł Państwo od pensji pobiera ok. 300 zł jako zaliczkę na poczet podatku dochodowego PiT. Od pracowników z Łomży niemal połowa tej kwoty za pośrednictwem fiskusa trafia później do budżetu miasta. Miasto ma tak duży udział, bo jest powiatem grodzkim, a więc otrzymuje część gminną i powiatową PiT-u, którymi okoliczne gminy muszą się dzielić z powiatem. To są tzw. dochody własne samorządów, a w Łomży w one ostatnich latach szybko rosły. W 2017 roku z tego tytułu budżet miasta otrzymał ponad 65 mln zł. W kolejnym roku było to ponad 72 mln zł, a w ubiegłym roku już 78,5 mln zł. W tym roku miało być jeszcze lepiej. Początek roku był optymistyczny. W styczniu fiskus przelał do Urzędu Miejskiego kwotę ponad 8,3 mln zł. W lutym ponad 5,7 mln zł, a później... nadszedł koronawirus. Udział miasta w podatku dochodowym w marcu spadł do 3,3 mln zł. 
- Wpływy za I kwartał 2020 roku kształtują się podobnie jak w latach poprzednich. Są one wyższe zawsze w drugim półroczu – podawał Łukasz Czech z ratusza zaznaczając, że dotychczas nie zdarzyło się, żeby planowane dochody z tego tytułu były zrealizowane w mniejszym stopniu, wręcz przeciwnie, notowane wykonanie wynosiło nieco ponad 100%.
Jeszcze na początku kwietnia Minister Finansów poinformował Urząd Miejski o ostatecznych kwotach subwencji na 2020 rok i o wysokości udziałów gminy we wpływach z PIT. Wcześniejsze szacunki zmniejszono o niespełna 30 tys. zł. ale miało być to ponad 82,8 mln zł. 
Niemniej – o czym uprzedziła skarbnik miasta władze Łomży - zgodnie z informacją przekazaną przez Ministra Finansów realizacja tych dochodów może ulec zmianie w porównaniu z planem określonym w ustawie budżetowej, z powodu zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej wywołanej zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i skutkami choroby zakaźnej u ludzi. 
Powód jest prosty – czym niej ludzi pracuje, tym mniej płaci podatek dochody z którego swoją część czerpie także samorząd. 
Teraz do ratusza wpłynęły przelewy z fiskusa z dochodami z pensji „wypracowanych” w kwietniu. Okazuje się, że łączna kwota subwencji gminnej i powiatowej wyniosła 4,9 mln zł. To o około 2 mln zł mniej niż „średnia” jaka powinna trafiać miesięcznie do budżetu miasta, aby na koniec roku  było to 82,8 mln zł.  

   

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę