Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zmieniła się sytuacja na rynku pracy

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Przez cały kwiecień do łomżyńskiego zatrudniaka przedsiębiorcy zgłosili tylko 46 ofert pracy. To ponad cztery razy mniej niż przed rokiem. I choć do urzędu zgłosiło się stosunkowo niewielu nowych bezrobotnych - o 10 mniej niż przed rokiem, to liczba podjęć pracy spadła dwukrotnie. W efekcie bezrobotnych w stosunku do marca jest o blisko 5% więcej, a stopa bezrobocia w mieście Łomży wzrosła do 8,2%.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży  - w mieście i na terenie powiatu łomżyńskiego - w końcu kwietnia wyniosła 3221 osób i była większa od liczby bezrobotnych zarejestrowanych na koniec kwietnia 2019 roku o 38 osób. Natomiast w porównaniu do stanu na koniec marca 2020 r. bezrobotnych przybyło 145 tj. 4,7%.

Przez cały poprzedni miesiąc do urzędu zgłosiło się 310 bezrobotnych. To o 10 mniej niż przed rokiem. Różnica spowodowana jest mniejszą liczbą osób rejestrujących po powrocie z pracy za granicą. W kwietniu tego roku było to 10 osób, a przed rokiem 22.  
Wśród rejestrujących się nowych bezrobotnych było 38 osób, które zostały zwolnione w ramach zwolnień grupowych w związku z likwidacją sklepu Tesco w Łomży.
- Zanotowany wzrost bezrobocia związany jest m.in. z większą liczbą rejestracji osób bezrobotnych spowodowaną zwolnieniami pracowników w związku z pandemią koronawirusa, mniejszą liczbą podjęć pracy i ograniczeniem kierowania bezrobotnych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu – podał PUP Łomża.

Z danych Urzędu wynika, że przez cały miesiąc lokalni przedsiębiorcy zgłosili mu 46 ofert pracy wobec 186 przed rokiem. Większość zgłoszonych ofert dotyczyły „pracy subsydiowanej” czyli takiej na którą pracodawcy otrzymają wsparcie z środków Urzędu. Wyraźnie zmniejszyła się także liczna podjęć pracy. Przed rokiem w kwietniu podjęło ja 249 osób zarejestrowanych wcześniej jako bezrobotne, a w tym roku tylko 117.

Z 3221 aktualnie zarejestrowanych bezrobotnych w PUP Łomża tylko 565 osób ma uprawnienia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zdecydowana większość bezrobotnych – 61,4% - to mieszkańcy miasta Łomża. Stopa bezrobocia w mieście na koniec kwietnia wyniosła 8,2%, a na terenie gmin powiatu łomżyńskiego 5,9%. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę