Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Marszałek województwa: „Korzystajcie z tego. To są pieniądze da Was”.

Główne zdjęcie
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki

Niemal trzy tysiące pracowników i osób samozatrudnionych z regionu otrzyma trzymiesięczne pensje dzięki wsparciu z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG). Lokalni przedsiębiorcy sięgnęli też po przeznaczone dla nich atrakcyjne pożyczki, w ramach których podpisano umowy już na niemal 7 mln zł. Pierwszą turę realizacji Pakietu podsumował na czwartkowej (07.05) konferencji online marszałek Artur Kosicki.

Podlaski Pakiet Gospodarczy to projekt przygotowany przez Zarząd Województwa Podlaskiego jako odpowiedź na gospodarcze skutki epidemii koronawirusa w regionie. Pula środków przeznaczonych na jego realizaję wynosi 142 mln zł i pochodzi głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Rusza druga runda naborów na dofinansowania wynagrodzeń
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń stanowi, obok korzystnych pożyczek, jeden z z dwóch komponentów PPG. O ten rodzaj wsparcia ubiegać się mogą mikro- mali- i średni przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione, którzy odnotowali spadek obrotów w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych. Dofinansowanie przyznawane jest na okres 3 miesięcy. Pierwsza runda naborów wniosków na tę formę pomocy rozpoczęła się w okresie 14-16 kwietnia. Jak poinformował podczas konferencji marszałek Kosicki złożono w wówczas ponad 3100 wniosków.
- Z czego właściciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorst złożyli 1287 wniosków, a osoby samozatrudnione - 1819 – zaznaczył marszałek.
Dotychczas zawarto umowy o dofinansowanie wynagrodzeń z 896 przedsiębiorcami na kwotę ponad 13 mln 200 tys. zł. W ramach zawartych umów wsparciem zostanie objętych 2951 pracowników.
Wsparcie w zakresie dofinansowań wynagrodzeń udzielane jest za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.
- Zainteresowanie jest bardzo duże, przy czym najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego – komentował Hubert Ostapowicz, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Zarówno weryfikacja wniosków składanych przez przedsiębiorców, jak również podpisywanie umów o dofinansowanie odbywa się na bieżąco.
Kolejna runda naboru wniosków ropoczęła się dziś i potrwa do 21 maja. Przyjmowane są one w wersji elektronicznej (z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego), ale też papierowej.

Pożyczki na dogodnych warunkach
W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego przedsiębiorcy mogą ubiegać się także o udzielenie pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. O tę formę wsparcia mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Maksymalna kwota kredytu to 1 mln zł, jest on wypłacany na 7 lat (84 m-ce) z możliwością karencji w spłacie do 12 miesięcy i uzyskania 6-miesięcznych wakacji kredytowych.
Do 4 maja podpisano 20 umów na tego typu wsparcie na łączną kwotę 6,7 mln zł.
Jak wyjaśniała Joanna Sarosiek, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP), przy udzielaniu pożyczki nie jest wymagana wpłata własna, a kwota zostanie wypłacona w jak najkrótszym czasie po podpisaniu umowy o dofinansowanie.
- Udało nam się teraz wynegocjować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i naszymi pośrednikami to, że od teraz pożyczkobiorca może do 50 proc. wartości pożyczki sfinansować sobie kapitał obrotowy tym kredytem, ale kapitał obrotowy musi być ściśle związany z przedmiotem, na który wsparcie zostało udzielone – dodała Joanna Sarosiek.

Niewątpliwym plusem jest też oprocentowanie kredytu – wynosi 0%. Nie ma też opłat prowizyjnych. Realizacja pożyczek powierzona została zewnętrznym operatorom (szczegóły na: www.wrotapodlasia.pl/pozyczki).

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę