Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

Przedsiębiorcy znowu mogą składać wnioski o wsparcie na utrzymanie miejsc pracy

Od jutra (czwartek, 7 maja) przedsiębiorcy z Łomży i okolicy ponownie mogą składać wnioski o wsparcie w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Powiatowy Urząd Pracy w Łomży ogłosił kolejny nabór kolejnych wniosków z Tarczy Antykryzysowej na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. W pierwszym naborze do Urzędu wpłynęły wnioski na ponad 4 mln zł, czyli na ok. 40% limitu środków przyznanych łomżyńskiemu zatrudniakowi na te działania.

Jak przekazuje Elżbieta Olejniczak-Bazydło, zastępca dyrektora powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, w pierwszym naborze prowadzonym do 28 kwietnia do urzędu wpłynęły 103 wnioski od mikro, małych i średnich przedsiębiorców na  około 3,4 mln zł oraz 145 wniosków od osób prowadzących działalność jednoosobową na kwotę ponad 677 tys. zł i jeden wniosek od organizacji pozarządowej (na 13,5 tys. zł), które także objęte są pomocą w formie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. W sumie wnioski dotyczyły wsparcia na utrzymanie grubo ponad tysiąca miejsc pracy w mieście i najbliższej okolicy. 
- Przedsiębiorcy, którzy złożyli w kwietniu prawidłowo wypełnione wnioski  otrzymają w maju dofinansowanie. Dofinansowanie będzie wypłacane w okresach miesięcznych, przez okres jaki wskazał pracodawca - maksymalnie przez 3 miesiące – podał Urząd Pracy.

W przypadku tego mechanizmu wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości spadku obrotów przedsiębiorstw. Przy spadku obrotów o 30% dofinansowanie wyniesie 50%, przy spadku o 50% - 70%, a przy spadu o 80% aż 90% kosztów wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Pieniądze na finansowane tego wsparcia pochodzą wyłącznie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (dotyczy wynagrodzeń pracowników w wieku 30 lat i więcej) oraz ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (dotyczy pracowników poniżej 30 roku życia). Limit środków przyznanych dla łomżyńskiego PUP w tym działaniu wynosi ponad 10 mln 700 tys. zł. 

Od jutra (czwartku 7 maja) do 21 maja będzie trwał ponowny nabór wniosków na te środki. Dyrektor Elżbieta Olejniczak-Bazydło zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną (podpisany ePuapem lub podpisem kwalifikowanym), ale papierowy wniosek podpisany osobiście można złożyć także pocztą tradycyjną na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Łomży, ul. Nowogrodzka 1, 18-400 Łomża:, lub wrzucając do skrzynki korespondencyjnej zamieszczonej na przed wejściem do budynku urzędu.

Wniosek  wraz z wymaganymi dokumentami można złożyć elektronicznie na stronie Urzędu:  Tarcza antykryzysowa  lub pobrać ze strony internetowej PUP Łomża.  

Mikropożyczki na ponad 17 milionów
Bez przerwy realizowane jest przez łomżyński Urząd Pracy projekt udzielania mikropożyczek dla przedsiębiorców na utrzymanie przedsiębiorstwa. Z Urzędu można otrzymać do 5 tys. zł pożyczki i ta pomoc nie koliduje z innymi formami pomocy, z których mogą skorzystać przedsiębiorczy np. dotacji na utrzymanie miejsc pracy, czy zwolnienia z opłacania składek ZUS. Co ważne pożyczka  wraz z odsetkami może być umorzona pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia utrzyma działalność. 

Ta forma pomocy cieszy się największym zainteresowaniem wśród łomżyńskich przedsiębiorców. Do miejscowego PUP wpłynęły już wnioski na mikropożyczki na ponad 17 milionów złotych. To oznacza, że wnioski złożyło już ponad 3400 przedsiębiorców z miasta i powiatu łomżyńskiego. Na to działanie nie ma określonego limitu środków, ani wyznaczonego okresu do kiedy wnioski można składać. 

Zobacz: Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców PUP Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę