Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

65 tysięcy złotych kar za złamanie zakazów

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne (fot. KMP Łomża)

12 kar finansowych za złamanie ustanowionych zasad w związku z pandemią koronawirusa nałoży Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży. Większość kar wynikała ze złamania przez mieszkańców obowiązku kwarantanny, ale kary nakładane były także za łamanie zakazu zgromadzeń i przemieszczania się.

Jak informuje Julia Gulanowska z Sanepidu w Łomży większość – 11 -  nałożonych przez miejscowego  inspektora sanitarnego kar finansowych wynosiła po 5 tysięcy złotych. Tylko w jednym przypadku – mężczyzny z Łomży, który nałożony na niego obowiązek kwarantanny miał złamać co najmniej kilkakrotnie inspektor zdecydowało się na karę w wysokości 10 tys. zł. 
Taki wymiar kary nie jest najwyższym jaki mógł być zastosowany. Zgodnie z rozporządzaniem Rady Ministrów z 20 marca 2020 roku, tego, które wprowadziło w Polsce stan epidemii, kary za złamanie kwarantanny mogą wynosić nawet 30 tys. zł. 
Jak wyjaśnia Gulanowska większość z nałożonych przez inspektora kar dotyczyła właśnie złamania nakazu kwarantanny. Jest ona obowiązkowa dla osób wracających z zagranicy i tych wszystkich, na których taki obowiązek nałożył powiatowy inspektor sanitarny w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Dotyczy to głównie osób z tzw. „bezpośredniego kontaktu” z osobą, u której zdiagnozowano zachorowanie na Covid-19. W szczytowym momencie w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego objętych nią było blisko pół tysiąca osób. 


Wśród ukaranych finansowo przez łomżyńskiego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego są także cztery osoby, które miały złamać zakaz gromadzenia się i przemieszczania się. To najprawdopodobniej pasażerowie samochodu, który policjanci zatrzymali po pościgu pod koniec marca na terenie gminy Przytuły. 24-letni kierowca uciekającego audi miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Wraz z nich w samochodzie jechało czterech pasażerów. Od razu po zatrzymaniu uciekiniera policjanci zapowiadali podjęcie działań także wobec jego pasażerów, którzy w ten sposób złamali wprowadzony kilka dni wcześniej zakaz gromadzenia się i przemieszczania się osób bez wyraźnej potrzeby. 

Nakładane kary finansowe przez powiatowego inspektora sanitarnego mają postać decyzji administracyjnych i można je skarżyć w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Jeśli decyzja inspektora ma klauzulę natychmiastowej wykonalności, ukarana osoba, nawet jeśli z karą się nie zgadza, musi zapłacić ją w ciągu siedmiu dni. Jeśli ktoś nie kary zapłaci, musi się liczyć z kolejnymi konsekwencjami, także z tym, że należność zostanie mu ściągnięta z konta z dodatkowymi kosztami postępowania komorniczego. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę